Polska

Wikipedia przetrwała kryzys a teraz uczy po śląsku

14

Wikipedia źródło wiedzy wszelakiej, jak mawiają, czy też innymi słowy Biblia XXI wieku, nie tylko przetrwała poważny kryzys, ale miewa się coraz lepiej. Na zapalonych wikipedystów blady strach padł wiosną, gdy głośno mówiło się o możliwym zamknięciu jednej z największych internetowych encykl...

Wikipedia źródło wiedzy wszelakiej, jak mawiają, czy też innymi słowy Biblia XXI wieku, nie tylko przetrwała poważny kryzys, ale miewa się coraz lepiej.

Na zapalonych wikipedystów blady strach padł wiosną, gdy głośno mówiło się o możliwym zamknięciu jednej z największych internetowych encyklopedii. Opinią publiczną co rusz wstrząsały newsy o problemach. W marcu na założyciela Wikipedii padły podejrzenia, iż okrada Fundację, głośno mówiło się o problemach finansowych Wikimedii (organizacji, zajmującej się sprawowaniem opieki nad projektami bazującymi na idei Wiki). Szczęśliwie jeszcze w tym samym czasie pieniądze się znalazły i widmo likwidacji Wiki zbladło.

Wikipedyści natomiast jeszcze raz pokazali na co ich stać. W połowie maja liczba haseł na polskiej wiki osiągnęła pół miliona a kilka dni temu pojawiła się nowa wersja Wikipedii pisana po... śląsku :D

Tak tak, to nie żarty. Można się z niej dowiedzieć, m.in. co to jest ślůnsko godka, wodźůnka, i inne regionalne potrawy, stroje. Na razie ilość użytkowników i haseł nie przekroczyła jeszcze setki, ale.... Pomysł z całą pewnością ciekawy.

Juanna La Loca

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipedia