Świat

New York Times szykuje API

Grzegorz Marczak
New York Times szykuje API
3

Wszyscy zdają sobie sprawę, że papierowe gazety powoli będą ustępować ich elektronicznym wersjom. Od dłuższego czasu widzimy jak nasze gazety - Rzeczpospolite i inne wydania walczą o klientów, dodając do gazet coraz to nowsze elementy (CD z muzyką, filmy itp). Ten sam trend obserwowany jest na...


Wszyscy zdają sobie sprawę, że papierowe gazety powoli będą ustępować ich elektronicznym wersjom. Od dłuższego czasu widzimy jak nasze gazety - Rzeczpospolite i inne wydania walczą o klientów, dodając do gazet coraz to nowsze elementy (CD z muzyką, filmy itp).

Ten sam trend obserwowany jest na całym świecie i dotyka nawet takich tytułów jak New York Times. NYT postanowił walczyć z swoim przeznaczeniem i zdecydował się na podjęcie kolejnych (zbudował wcześniej aplikację dla Facebooka czy tez odświeżył swoją sekcję technologiczną) działań mających na celu umocnienie swojego serwisu internetowego. Pierwszym z dużych kroków jakie ma podjąć NYT w walce o swoją przyszłości jest stworzenie API dla swojego portalu.

API w NYT ma dostarczyć wewnętrznym developerom możliwość lepszej organizacji danych. Oczywiście, oprócz tego, API ma być być typowym otwarciem portalu na świat - potencjał serwisu takiego jak NYT z inwencją zewnętrznych developerów oraz użytkowników jest również czymś, na co liczą twórcy API.

W wywiadzie dla mediabistro.com przedstawiciel NYT oświadczył jednocześnie, że NYT nie ma zamiaru stać się kolejnym Facebookiem oraz że kierunek rozwoju, jaki przybrali, jest nieco odmienny:

We don't want to be Facebook. Facebook is Facebook. We'll probably do something a little bit different. We'd like it to be like the email an article, only much more robust than that.

Ciekawe czy krok z API, który robi NYT, zostanie w jakiś sposób zauważony wśród naszych serwisów wywodzących się z papierowych gazet takich jak Gazeta Wyborcza, Wprost, Rzeczpospolita, itp (a może ktoś z nich już udostępnia API?).

Trzeba przyznać, że perspektywa dostępu do danych jakie zawierają te portale była by bardzo ciekawa i dawałaby dużo możliwości kreatywnym osobom.

Pytanie tylko czy polskie serwisy dostrzegą zalety API czy też będą widziały same problemy i zagrożenia  (spadająca ilość odsłon, ktoś inny korzysta z danych, ktoś inny wykorzystuje je lepiej niż my, itp.) ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

apigazeta.plNew York Times