Polska

Spotkanie z Mozilla Foundation

Grzegorz Marczak
Spotkanie z Mozilla Foundation
36

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z reprezentacją Mozilla Fundndation – głównym gościem spotkania był Mike Schroepfer (VP Engeeniering Mozilla Inc). Spotkanie odbyło się w Warszawie w bardzo zacnej i smacznej restauracji bazaar. Na spotkaniu nie byłem oczywiście sam, agencja org...

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z reprezentacją Mozilla Fundndation – głównym gościem spotkania był Mike Schroepfer (VP Engeeniering Mozilla Inc). Spotkanie odbyło się w Warszawie w bardzo zacnej i smacznej restauracji bazaar.

Na spotkaniu nie byłem oczywiście sam, agencja organizująca to spotkanie wybrała na nie doborowe towarzystwo, czyli byli między innymi Artur Krasiński, Paweł Wimmer, Marcin Jagodziński, Rafał Krawczyk czy Kuba Filipowski.

Nasz gość specjalny czyli Mike Schroepfer okazał się bardzo sympatycznym i miłym człowiekiem, wprawdzie był lekko zaskoczony kiedy usłyszał, że nie korzystam jeszcze z beta wersji Fx 3.0 i czekam na poprawę błędów.

Mike bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania (więcej u Artura) związane z walką z poborem pamięci przez przeglądarkę, konkurencją oraz o dalszych planach rozwojowych.


Zamiast stabilnej wersji 3.0 FireFoxa dostaliśmy w prezencie dużo naklejek:)

Kuba zadał bardzo ciekawe pytanie czy Mozilla zaatakuje pozycję alexy jeśli chodzi o statystyki serwisów internetowych (były takie plotki) – niestety okazało się, że pomysł ten jest na razie w fazie „przemyśleń”.

Oprócz Mike miałem przyjemność porozmawiać chwilę z panią zajmującą się marketingiem Mozilla (w europie). Pytałem czy jej praca związana jest bardziej z agencjami marketingowymi czy też z animacją społeczności. Okazuje się, że Marketing w Mozilla to przede wszystkim dbanie o społeczności, a współpraca z agencjami sprowadza się do jedynie dwóch zewnętrznych firm.

Wszyscy chyba wiemy, że Mozilla tak naprawdę żyje dzięki umowie z Google – zapytałem, więc co by się stało gdyby google (teoretycznie) wypuściło własną przeglądarkę. Tutaj niestety nie było (bo chyba na chwilę obecną nie ma) jasnej odpowiedzi co by się stało z fundacją i firefoxem (bo wbrew pozorom pieniądze na rozwój i utrzymanie tego produktu są potrzebne). Mozilla wprawdzie ma umowy o współprace z innym dużymi graczami takim jak Amazon czy Wikipedia ale wydaje się, że bez Google nie dali by rady utrzymać się tylko z tych dodatkowych parterów.

Oczywiście poza dyskusjami o FF pogadaliśmy również o polskim poletku i o tym, co słychać w niektórych portalach i dużych internetowych sklepach, z ploteczek:

  • Jeśli masz serwis do sprzedania – sprawdz czy Agora nie chce go kupić
  • W jednym dużym sklepie internetowym może zmienić się prezes.
  • Blip dziennie generuje ponad 8,000 komunikatów
  • Flaker ma być jeszcze lepszy – już niedługo

Podsumowując – ciekawe spotkanie, bez dziennikarzy za to tylko z osobami prowadzącymi blogi.
Czy to nowy trend ? – czy też był to pomysł Mozilla Fundation ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu