WiFi

Intel prezentuje WiFi 802.11 ax, jednak na czterokrotnie szybszą sieć jeszcze poczekamy

Albert Lewandowski
Intel prezentuje WiFi 802.11 ax, jednak na czterokrotnie szybszą sieć jeszcze poczekamy
7

Każdy z nas doskonale widzi wokół siebie, że ludzie spędzają coraz więcej czasu w sieci. Jednocześnie rosną nasze wymagania odnośnie szybkości łącza – na dobrą sprawę wyższa prędkość zawsze zostanie przyjęta z radością. Najbliższe lata to jednak nie tylko czas adaptacji 5G, ale również nowej generacji sieci WiFi w standardzie 802.11ax.

WiFi razy cztery

Podstawowym parametrem jest naturalnie szybkość pobierania danych. Ta względem poprzedniczek generacji wzrosła aż czterokrotnie, co robi wrażenie – Huawei uzyskał w warunkach laboratoryjnych wynik 10,53 Gbps. Jednak w przypadku WiFi 802.11 ax chodzi o coś więcej niż tylko o prędkość.

Przede wszystkim sieć ta została stworzona pod kątem obsługi dużej liczby urządzeń, nie tylko smartfonów czy laptopów, ale również całego Internetu Rzeczy, który w znacznym stopniu obciążą całą infrastrukturę. Chodzi tu o powoli wchodzące do sprzedaży samochody autonomiczne, inteligentne głośniki, Smart TV i wiele, wiele więcej – kolejny etap komputeryzacji naszego życia jeszcze przed nami.

Zobacz też: jak zwiększyć zasięg WiFi?

Blisko debiutu w naszych domach

Organizacja WiFi Alliamce, zrzeszająca firmy zajmujące się tym zagadnieniem, podała, że debiutu komercyjnego należy spodziewać się w 2019 i wtedy też rozpocznie się intensywny proces wdrażania nowej generacji sieci. Jestem ciekaw, jak szybko WiFi 802.11 ax będzie wspierane przez same sprzęty. O ile w przypadku flagowych konstrukcji można być o to spokojnym, o tyle w modelach z niższej półki może to stać się znacznie później.

Kolejna sprawa to wymiana hotspotów. Myślę jednak, że tym razem proces modernizacji sieci w miejscach publicznych nastąpi stosunkowo szybko – w końcu wydajność sieci zwiększy się kilka razy i pozwoli na podłączenie się do niej większej liczby użytkowników. W połączeniu z nadchodzącym 5G, szykują się ciekawe lata dla całego sektora łączności.

źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu