Mobile

Wielu na niego czekało, oto Samsung Galaxy S5 mini, czyli główny konkurent Sony Xperia Z1 Compact

Tomasz Krela
Wielu na niego czekało, oto Samsung Galaxy S5 mini, czyli główny konkurent Sony Xperia Z1 Compact
32

Świat stanął na głowie, dosłownie. Obecnie smartfony o wymiarach, jakie posiadały flagowe modele 2 lata temu, otrzymują przydomek „mini”. Pomijam już nawet takie mało zrozumiałe zabiegi, jak dodawania takiego miana do telefonu z ekranem o przekątnej 5 cali. Premiera Samsunga Galaxy S5 była wydarzeni...

Świat stanął na głowie, dosłownie. Obecnie smartfony o wymiarach, jakie posiadały flagowe modele 2 lata temu, otrzymują przydomek „mini”. Pomijam już nawet takie mało zrozumiałe zabiegi, jak dodawania takiego miana do telefonu z ekranem o przekątnej 5 cali. Premiera Samsunga Galaxy S5 była wydarzeniem, na które czekało wiele osób. Od samego początku pojawiały się pytania, domysły i spekulacje na temat modelu Galaxy S5 mini. Teraz mniejszy brat z galaktyki koreańskiego producenta ujrzał światło dzienne. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiązane. Czy ma szanse konkurować z Sony Xperią Z1 Compact?

Od sfery wizualnej Samsung Galaxy S5 mini jest klonem flagowego modelu azjatyckiego producenta. W momencie, gdy weźmiemy telefon do ręki, odczujemy podstawową różnicę – rozmiar. Galaxy S5 mini może pochwalić się ekranem wykonanym w technologii Super AMOLED o przekątnej 4,5 cala oraz rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Sercem tego telefonu, działającego pod kontrolą Androida KitKat (4.4), jest czterordzeniowy procesor 1,4 GHz, który do dyspozycji otrzymał 1,5 GB pamięci RAM. Ważący 120 gramów S5 mini będzie oferowany w jednej wersji pod względem ilości pamięci wewnętrznej – 16 GB, którą można powiększyć przy pomocy kart micro-SD, w tej kwestii Samsung na całe szczęście nie zmienia swojej polityki.

Kolejne różnice względem większego pierwowzoru ujrzymy w odniesieniu do możliwości fotograficznych. Wspierający LTE model S5 mini został wyposażony w moduł aparatu z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli. Wielbiciele selfie ucieszy fakt, że kamera do wideorozmów posiada matrycę o rozdzielczości 2,1 megapikseli. W środku urządzenia znajdziemy akumulator o pojemności 2100 mAh.

To, co trzeba podkreślić, to fakt, że Samsung postanowił w tym modelu użyć wszystkich sensorów, wbudowanych w model S5. Tym samym każdy użytkownik S5 mini będzie mógł pochwalić się takimi „wodotryskami” jak S Health, pulsometr, skaner linii papilarnych, trybem prywatności, tryb oszczędzania energii (+ tryb bardzo niskiego zużycia energii) oraz odporność na kurz i wodę. Takie podejście do tematu to coś, za co trzeba pochwalić Samsunga.

Samsung Galaxy S5 mini ma być dostępny w Polsce jeszcze w tym miesiącu, jego cena została ustalona na 1699 zł. Nie ma się co czarować, nowy model Samsunga wypada nieco gorzej zarówno pod względem specyfikacji technicznej, jak i ceny, niż Xperia Z1 Compact, która kosztuje 1529 złotych. Jednak w porównaniu do Galaxy S3 mini, który naprawdę był naciąganiem klientów na zakup czegoś będącego tylko podobnym do S3, widać progres w postaci S5 mini. Z1 Compact w dalszym ciągu pozostaje bezkonkurencyjna, ale warto przyjrzeć się S5 mini, gdyż dla fanów tej marki może to być bardzo ciekawa propozycja. Jeśli ktoś szuka wyśmienitej konfiguracji w bardzo kompaktowym opakowaniu, sięgnie zapewne po Xperię Z1 Compact.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu