Sony

Wielkie porządki w Sony: koniec czytników ebooków i PlayStation Mobile dla Androida

Tomasz Popielarczyk
Wielkie porządki w Sony: koniec czytników ebooków i PlayStation Mobile dla Androida
Reklama

Sony przechodzi w ostatnim czasie dość ciężki okres. Firma najpierw pozbyła się działu komputerów Vaio, a teraz dokonuje kolejnej restrukturyzacji, re...

Sony przechodzi w ostatnim czasie dość ciężki okres. Firma najpierw pozbyła się działu komputerów Vaio, a teraz dokonuje kolejnej restrukturyzacji, rezygnując z innych segmentów rynku. Pod nóż poszedł dział produkujący czytniki ebooków, a także mobilna platforma gamingowa PlayStation. Co jest następne w kolejce?

Reklama

Sony ma problem. Z jednej strony mamy bardzo dobrą sprzedaż konsoli PlayStation 4, a także solidnie rozwijający się dział fotograficzny. Z drugiej jednak najbardziej przyszłościowy segment mobilny nie przynosi oczekiwanych zysków. W tym roku firma chce sprzedać już nie 50, a 43 mln egzemplarzy swoich Xperii. Sprzedaż maleje, nowe modele nie zachwycają już tak, jak kiedyś. Co to oznacza? Cięcia.

Sony już kilka dni temu zapowiadało, że będzie zmniejszać swoje portfolio smartfonów, a także obniży tempo wprowadzania nowych modeli na rynek. Co gorsza, w pewnych regionach Xperie znikną całkowicie. Oszczędności widać również na innych polach, czego przykład mamy poniżej. Sony zdecydowało się zakończyć produkcję czytników ebooków, a w dodatku całkowicie porzuca gamingową platformą PlayStation dla Androida.


Pierwsza informacja jest szczególnie smutna, bo Japończycy byli na tym rynku obecni od 10 lat. Mało tego, jako pierwsi wyprodukowali czytnik z wyświetlacze E Ink, wyznaczając tym samym pewne trendy. Ale lata mijały i Sony zaprzepaszczało swoją szansę. Weszły atrakcyjne cenowo i wsparte usługami Amazonu czytniki Kindle, a także świeża konkurencja - Barnes & Noble, Kobo, a także popularne u nas Pocketbooki, Onyxy. Przewaga Sony stopniała.

Producent wyprzeda dostępne w magazynach produkty i nie wypuści na rynek żadnego nowego modelu. Trzeba jednak przyznać, że była to dość przewidywalna decyzja, bo Japończycy już od pewnego czasu zaprzestali działalności na rynkach zachodnich, skupiając się jedynie na Azji. Teraz okazuje się, że i tutaj dalsza produkcja e-czytników nie jest opłacalna.


Inna z kończących swój żywot inicjatyw, PlayStation Mobile dla Androida pozwalała na tworzenie multiplatformowych produkcji indie na konsole PS Vita, które dzięki specjalnemu frameworkowi mogły działać również na Androidzie (w tym celu funkcjonowała dedykowana aplikacja sklepu). Część smartfonów z systemem Google (właściwie same Xperie) otrzymywała znaczki PlayStation Certified. Pozwalało to grać w niektóre tytuły z handhelda bez konieczności posiadania go. Usługa była aktywnie rozwijana - w grudniu ubiegłego roku rozszerzono ją na osiem nowych krajów.

Reklama

Sony nie rezygnuje z niej całkowicie. Po prostu poinformowano, że o ile w przypadku Androida 4.4.2 jest zapewniona pełna zgodność, to wersje 4.4.3 i 4.4.4 już mogą nie działać do końca stabilnie. W przypadku Androida L platforma PSM będzie już zupełnie niedostępna i niekompatybilna. Żadne nowe urządzenia nie będą też otrzymywały statusu PlayStation Certified. Działanie to może być znakiem, że Sony nie traktuje już ta priorytetowo swojego smartfonowego działu i chce skuteczniej przyciągać klientów do handheldów. Czy Xperie podzielą los notebooków Vaio? Byłby to skrajnie nielogiczny krok, ale nie można wykluczać i takiego scenariusza. To już jednak tylko moje domysły.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama