Wczoraj rozpoczął się tegoroczny festiwal noblowski, poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny. Kolejne dni przyniosą nowe nazwiska, które zapiszą się na długo w historii nauki. To dobry czas, by przypomnieć pewnego uczonego wyróżnionego Noblem blisko sto lat temu....
Wczoraj rozpoczął się tegoroczny festiwal noblowski, poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny. Kolejne dni przyniosą nowe nazwiska, które zapiszą się na długo w historii nauki. To dobry czas, by przypomnieć pewnego uczonego wyróżnionego Noblem blisko sto lat temu. Poranek urozmaici też bardzo znana piosenka. Co wydarzyło się 7 października?
Atomowy noblista
W roku 1885 na świat przyszedł Niels Bohr, człowiek, który miał poważnie wpłynąć na rozwój fizyki, sposób, w jaki pojmowany jest dzisiaj świat. Bohr urodził się w Kopenhadze w tzw. "dobrej rodzinie". Zamiłowanie do nauki i zdolności mógł odziedziczyć m.in. po ojcu, profesorze fizjologii. W przyszłości miało się okazać, że talent jest przekazywany dalej: jeden z synów Nielsa, Aage Niels Bohr również otrzymał Nagrodę Nobla. Uhonorowano go w roku 1975 - przeszło pół wieku po przyznaniu nagrody ojcu.
Niels Bohr pracował m.in pod okiem Ernesta Rutherforda, uczonego prowadzącego badania nad budową atomu. Prace obu noblistów przyczyniły się do rozwoju mechaniki kwantowej stanowiącej dzisiaj fundament fizyki czy chemii. Sam Bohr mógł się z kolei przyczynić do rozwoju nazistowskiego projektu stworzenia broni jądrowej - prawdopodobnie namawiał go do tego jego uczeń, a potem współpracownik, Werner Heisenberg. Po tych wydarzeniach Bohr był zmuszony opuścić Danię ostatecznie wyjechał do USA, gdzie przydzielono go do realizacji Projektu Manhattan, czyli amerykańskiego programu nuklearnego. Bohr ponoć nie angażował się zbytnio w te prace i nie był zachwycony wizją tworzenia broni masowej zagłady. Do śmierci w roku 1962 przekonywał, że energię atomową należy wykorzystywać w sposób pokojowy.
Patent na kod
Kody kreskowe towarzyszą nam od lat, znajdują się na masie otaczających nas produktów. Ciemne i jasne kreski niosą zbiór informacji, który z pomocą odpowiednich narzędzi można łatwo odczytać. To usprawnia pracę w niektórych branżach, najbardziej znaną i jednocześnie intensywnie wykorzystującą kody kreskowe stanowi handel. Jeżeli ktoś jest zainteresowany budową kodu i funkcjonowaniem tego rozwiązania, to polecam krótki film umieszczony poniżej. Dlaczego o kodzie piszę akurat dzisiaj? Ponieważ 7 października 1952 roku przyznano patent na to rozwiązanie. Natychmiast weszło do powszechnego użycia? Nie, na to trzeba było jeszcze trochę poczekać.
Świat dowiaduje się, kto jest mistrzem
We Are the Champions to jedna z najbardziej znanych piosenek zespołu Queen, jednocześnie utwór, który stał się ważnym elementem imprez masowych, zwłaszcza wydarzeń sportowych. Singiel ukazał się w roku 1977 i wraz z utworem We Will Rock You wpisał się w rzeczywistość stadionów oraz hal sportowych. Piosenka miała się znaleźć na płycie A Night at the Opera, ale ostatecznie trafiła na późniejszy krążek: News of the World. Utwór nie stał się hitem, który przez wiele tygodni był liderem list przebojów, ale ważne miejsce w historii muzyki (i nie tylko) i tak udało mu się zdobyć.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu