Komunikatory

Na to czekaliście! WhatsApp na komputerach z trybem ciemnym już dostępny

PK
Piotr Kurek
6

WhatsApp aktualizuje aplikację na komputery. Nowa wersja pozwoli na zmianę motywu. A to oznacza ciemny tryb w komunikatorze w wersji na Windows i Mac.

Mamy 2020 r. a ciemny tryb w najpopularniejszych aplikacjach mobilnych to wciąż temat bardzo drażliwy. Zarówno dla samych twórców, jak i użytkowników. Miesiące przygotowywań, wielotygodniowe testy, długofalowe wdrażanie aktualizacji po stronie serwerów. Nikt nie jest zadowolony, a ludzie często się niecierpliwią — choć w większości siedzą cicho i nie komentują sprawy. Ciemny Facebook? Tylko dla wybranych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku WhatsAppa, który po wielu zapowiedziach i ciągłym odkładaniu w czasie doczekał się trybu ciemnego — i to nie tylko na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy wersji na iOS i Androida z nowej kolorystyki korzystają od kilku miesięcy, a od tego tygodnia mogą cieszyć się ciemnymi kolorami na ekranach monitorów.

Najnowsza aktualizacja WhatsApp dla Windows i Mac nie wprowadza wielu nowych funkcji, ale jeśli korzystacie z ciemnego trybu na swoich komputerów, to WhatsApp już nie będzie Was raził w oczy swoją jasnością. Nowa kolorystyka interfejsu jest dostosowana tak, że każdy element jest widoczny i czytelny. Nie zabrakło też kolorowych akcentów — dymki wysyłanych wiadomości są ciemnozielone, a tapeta czatów dostosowuje się automatycznie po zmianie motywy. Dwie opcje kolorystyczne: jasną i ciemną znajdziecie w ustawieniach, w menu Motywy.

Ciemny WhatsApp już dostępny na PC i Mac. Komunikator przestaje razić w oczy także na komputerach

Zobacz też: WhatsApp przedstawia zestaw letnich nowości w komunikatorze

Żeby nie było zbyt miło, to trochę ponarzekam. WhatsApp na iOS i Android z ciemnym trybym działa od kilku miesięcy — stosowna aktualizacja pojawiła się w marcu tego roku, jednak nie każdy mógł skorzystać z tej funkcjonalności od razu. Jednak wystarczyło kilka tygodni by twórcy poradzili sobie z dostarczenie. I tu jest jeden duży plus — aplikacja sama dostosowuje swoją kolorystykę w zależności od tego, jakie mamy ustawienia systemowe. Zmiana na tryb ciemny zgodnie z harmonogramem? Jest też minus — nie ma możliwości samodzielnej zmiany wyglądu. Na macOS jest odwrotnie.

Zobacz też: WhatsApp Web – jak włączyć i skonfigurować komunikator WhatsApp w przeglądarce?

Cieszę się, że twórcy wpadli na pomysł dostosowania swojej aplikacji na komputery do obecnych trendów, ale by skorzystać z trybu ciemnego, trzeba się na niego przełączać ręcznie — nie ma mowy o żadnej automatyzacji, czy śledzenia tego, jak wyglądają ustawienia systemowe. Trochę czepianie, ale Apple już od dawna udostępnia narzędzia pozwalające na ułatwienie przechodzenia z jednego trybu w drugi. Wystarczy po nie sięgnąć. Mam wrażenie, że programistom pracującym nad komunikatorem się nie chce lub wprowadzenie tego jest tak skomplikowane, że im się to zwyczajnie nie opłaca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: