Ciekawostki technologiczne

Weekendowa mieszanka technologii i sci-fi cz. 7

Marcin Hołowacz
Weekendowa mieszanka technologii i sci-fi cz. 7
1

iCub, czyli robot przypominający dziecko. Do tego fajnie wyglądające elektryczne rowery, pojedynki robotów na śmierć i życie oraz… krótkie sci-fi o geniuszu i jego wynalazku.

iCub

Robot, który przypomina kilkuletnie dziecko? Jasne, czemu nie. Z czym kojarzą nam się dzieci? Z tym, że się uczą. iCub może przypominać pięciolatka nie tylko pod kątem wyglądu (ma trochę ponad metr wzrostu), ale również tego w jaki sposób sobie radzi z różnymi zadaniami.

Celem poniższego filmiku było ukazanie umiejętności iCuba w posługiwaniu się narzędziami, które może wykorzystywać na przykład w ogarnięciu bałaganu na stole. Klasyfikowanie narzędzi za pomocą wizji czy sama umiejętność zrozumienia tego, że robotyczna dłoń jest pusta… oto co można zobaczyć poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=2Jmm4zel134

Ruff Cycles

Już od jakiegoś czasu bardzo popularnym trendem są rowery elektryczne, czyli „e-bikes”. Jakiś czas temu pisałem również o elektrycznym motorze zbudowanym przez studentów z Politechniki Wrocławskiej:

Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej zbudowali bardzo fajny elektryczny jednoślad, którym można wybrać się na offroadowe trasy. Byliśmy na ofcjalnej premierze LEM Falcon. Źródło.

Jednak tym razem chciałbym zapytać o znaczenie stylu w przypadku elektrycznych rowerów? Są firmy, które skupiają się przede wszystkim na tym, żeby taka maszyna miała wyjątkowy wygląd, co dla wielu ludzi może mieć ogromne znaczenie. Dobrym przykładem może być niemiecki „THE RUFFIAN”, czyli e-bike o bardzo oldschoolowym wyglądzie. Silnik Bosch Performance Line CX, 250W. Akumulator BOSCH Performance PowerPack, 500Wh. Maksymalna prędkość 25 km/h. Zasięg ok. 90 km. No i cena… przepiękna cena w wysokości 5499 euro!

https://www.youtube.com/watch?v=0HsijHJ_F8k

https://www.youtube.com/watch?v=4RbYl2PxtzA

Walki robotów

Kiedyś walki gladiatorów cieszyły się duża popularnością… no, przynajmniej tak słyszałem. Dzisiaj nie ma mowy o tego typu rozrywce, więc pozostają nam… roboty. Po wejściu na stronę firmy Fetch Robotics pierwszą rzeczą, która mogłem przeczytać było: „prawdziwe roboty wykonujące prawdziwą pracę z prawdziwymi ludźmi w prawdziwym świecie”. Niestety zapomnieli wspomnieć również o prawdziwych pojedynkach na robotyczną śmierć i robotyczne życie. Ich oficjalny kanał YouTube oferuje między innymi rzeczy takie jak „Fetch BattleBot - Weaponized Plastic 2017”. Polecam.

https://www.youtube.com/watch?v=JjYdTTFPkg8

Time and Space

Zazwyczaj polecałem filmy krótkometrażowe o tematyce science fiction, które trwały mniej więcej 10 minut. Tym razem chciałbym polecić prawdziwą megaprodukcję przepełnioną efektami specjalnymi najwyższych lotów oraz fabułą, która natychmiast wciąga nas do świata, w którym znajdują się bohaterowie. Oczywiście wszystko to zmieściło się w 1 minucie.

https://vimeo.com/225756047

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu