Felietony

Webowy Skype w przygotowaniu? Oferta zatrudnienia Microsoftu na to wskazuje

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Webowy Skype w przygotowaniu? Oferta zatrudnienia Microsoftu na to wskazuje
3

Od czasu zakupu Skype'a przez Microsoft minęło już trochę czasu, ale jakoś zbyt wiele efektów tego przyjęcia dotychczas nie widzieliśmy. Wprowadzenie komunikatora na platformę Windows Phone nie jest żadnym wyczynem, biorąc pod uwagę, że Skype i tak musiałby w końcu wesprzeć tę platformę, chcąc być n...

Od czasu zakupu Skype'a przez Microsoft minęło już trochę czasu, ale jakoś zbyt wiele efektów tego przyjęcia dotychczas nie widzieliśmy. Wprowadzenie komunikatora na platformę Windows Phone nie jest żadnym wyczynem, biorąc pod uwagę, że Skype i tak musiałby w końcu wesprzeć tę platformę, chcąc być najpopularniejszym komunikatorem mobilnym. Z drugiej jednak strony, musimy być świadomi, że nie stanie się on nowym produktem w ciągu jednej nocy. Ten proces wymaga czasu. W sieci pojawiła się jednak informacja która wskazuje, na znaczny udział Microsoftu w przygotowaniu nowych funkcji Skype'a.

Jak informuje The Verge, powołując się na serwis Windows Phone Sauce, w serwisie rekrutacyjnym Microsoftu pojawiło się ogłoszenie o pracę, dla dewelopera oprogramowania zainteresowanego pracą w zespole Skype'a. Zadaniem tejże osoby, byłaby praca nad przeniesieniem (w wolnym tłumaczeniu) „wrażeń z użytkowania Skype'a do sieci”.

Biorąc pod uwagę takie wymagania jak: doświadczenie w tworzeniu interfejsów HTML5, można dość bezpiecznie wysnuć wniosek, że Microsoft i Skype chcą przygotować narzędzie webowe. Zastanówmy się bowiem, czego najbardziej brakuje Skype'owi? Według mnie, najbardziej brakuje mu klienta webowego umożliwiającego korzystanie z komunikatora w przeglądarce. Natywne aplikacje są ok, ale aplikacje webowe wydają się coraz istotniejsze.

Webowy Skype jest już co prawda dostępny za pośrednictwem Facebooka, ale jest to rozwiązanie, po pierwsze zamknięte ze względu na konieczność bycia użytkownikiem serwisu, a po drugie dość uproszczone w stosunku do natywnej aplikacji.

Uczynienie Skype'a webowym pozwoliłoby również na szybszą adopcję w nowych platformach, szczególnie mobilnych. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby przeglądarki takie jak Safari (iOS), Chrome (Android) lub Internet Explorer (WP7) umożliwiały połączenia wideo w oparciu o jeden ze standardów - powiedzmy WebRT. Wydaje się to jednak chyba mało prawdopodobne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu