Moje przemyślenia

iFiszki - łatwa nauka słówek po angielsku dla początkujących

JR
Jan Rybczyński
28

Po przekroczeniu pewnego progu znajomości języka angielskiego, można poznawać nowe słowa i zwroty czytając literaturę angielską i oglądając zagraniczne filmy bez lektora, jednak na samym początku nie ma innego wyjścia, jak po prostu nauczyć się pierwszych słówek na pamieć. Najlepiej jeśli naukę może...

Po przekroczeniu pewnego progu znajomości języka angielskiego, można poznawać nowe słowa i zwroty czytając literaturę angielską i oglądając zagraniczne filmy bez lektora, jednak na samym początku nie ma innego wyjścia, jak po prostu nauczyć się pierwszych słówek na pamieć. Najlepiej jeśli naukę możemy kontynuować poza domem, wykorzystując do tego celu czas spędzony w komunikacji miejskiej, czy w kolejce na poczcie. Ciężko nosić przy sobie papierowe fiszki, dlatego z pomocą przychodzą iFiszki na telefon, który mamy zawsze przy sobie.

Aplikacja iFiszki składa się z kilku osobnych modułów. Pierwszym z nich jest przeglądanie i nauka. Program zawiera 1000 podstawowych słówek podzielonych na 40 osobnych kategorii, takich jak: dom, finanse, myśli i uczucia, natura etc. Każde słowo zawiera tłumaczenie, przykładowe zdanie w którym zostało wykorzystane, tłumaczenie tego zdania, oraz nagranie wymowy przez lektora. W trybie przeglądania, kiedy przerzucamy kolejne słówka, korzystając z takiego samego gestu jak przy przerzucaniu stron w książce, automatycznie odtwarzana jest wymowa słówek, którą w razie potrzeby możemy powtórzyć naciskając symbol głośnika. Tłumaczenie przykładowego zdania pojawia się natomiast dopiero po wciśnięciu przycisku tłumacz.

W trybie nauki pojawia się polskie słowo i znak zapytania. Zastanawiamy się, czy znamy jego tłumaczenie i wciskamy znak zapytania, żeby sprawdzić poprawność, lub poznać odpowiedź, w tym momencie pojawia się anglojęzyczny odpowiednik z przykładowym zdaniem i słyszymy poprawną wymowę. Następnie zaznaczamy czy znamy słówko, czy nie. Nasze postępy są odnotowywane  i łatwo sprawdzić, że znamy 10 z 15 słówek z  kategorii kolory.

Moduł Powtórki - stopień zapamiętania określany jest w pięciostopniowej skali. Za każdym razem kiedy wybierzemy, że dane słówko już pamiętamy, przechodzi ono do następnej przegródki stopnia zapamiętania. Możemy samodzielnie określić jako często ma pojawić się przypomnienie o konieczności uruchomienia powtarzania.

Moduł Postępy - podsumowuje nasze postępy w nauce, pokazując ile słówek zapamiętaliśmy i jak dobrze zostały zapamiętane we wspomnianej pięciostopniowej skali, oraz sumę wszystkich słówek, które aktualnie powtarzamy.

Moduł Dodaj słówka - bardzo przydatna funkcja, kiedy chcemy się nauczyć określonych słówek nie znajdujących się w zestawie. Możemy samodzielnie wprowadzić słowo, jego tłumaczenie oraz przykładowe zdanie. W ten sposób powstanie nowa kategoria "Twoje słówka". Oczywiście lektor nie odczyta takich słówek.

Moduł Test - to po prostu klasyczny test jednokrotnego wyboru. Pojawia się angielskie słówko i 4 polskie, musimy wskazać które z nich jest prawidłowym tłumaczeniem. Jeden test to seria 30 słówek, na końcu którego wyświetlane jest podsumowanie, czyli procent oraz liczba poprawnych odpowiedzi, oraz liczba błędnych.

Jest również możliwość modyfikacja wielu ustawień. Możemy określić, czy tłumaczymy słówka z polskiego na angielski, czy odwrotnie, określić szybkość nauki, włączyć lub wyłączyć potawarzanie najlepiej zapamiętanych słówek, wyłączyć auto odtwarzanie głosu lektora oraz określić ilość słówek w teście.

Musze przyznać, że aplikacja zrobiona jest całkiem solidnie i estetycznie. Nie sprawiała mi żadnych problemów. Mimo, że została stworzona z myślą raczej o telefonie, jest aplikacją uniwersalną, uruchomiona na iPadzie zachowuje się dobrze. Co prawda nie każde okno powiększa się na cały ekran, ale przy wyświetlaniu pojedynczych słówek, nie ma to większego znaczenia. Mnie osobiście iFiszki z tego zakresu słówek się nie przydadzą, w trakcie testów aplikacji nie trafiłem na ani jedno słowo, którego bym nie znał, ale dla początkujących appka powinna się sprawdzić. Ewentualnie można się skusić na iFiszki z innego języka, niż angielski. Istnieje darmowa wersja aplikacji, która zawiera 200 zamiast 1000 słówek i można ją znaleźć tutaj. Jeśli ktoś jest zainteresowany pełną wersją, może ją kupić w tym miejscu za 1,99$.

Na koniec, w ramach niespodzianki, mam dla czytelników Antyweb dwa kody pozwalające pobrać pełna wersję iFiszek za darmo. Dwóm pierwszym osobom, które skomentują artykuł, wyślę je na maila.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneiPadiOSangielski