6

webOS trafi do telewizorów innych producentów. LG sprzedaje licencje na swój autorski system

webOS już wkrótce trafi także do innych telewizorów, niż te od LG. Na sprzętach jakich producentów będzie dostępny webOS?

Ostatnie lata nauczyły nas już, że oprogramowanie w telewizorze jest równie istotne, co w innych elektronicznych sprzętach z których korzystamy na co dzień. Stabilny, intuicyjny i wygodny w obsłudze system to złoto. No i rzecz, obok której nie można przejść obojętnie: sprawnie działający. Bo wiele urządzeń z tego segmentu udowodniło w minionych latach, że z tym bywa różnie — zwłaszcza kilkanaście miesięcy po premierze. webOS ma sporą rzeszę miłośników. Sam… jestem do niego nastawiony dość neutralnie — nie jest moim ulubionym systemem operacyjnym, ale każdy kontakt z autorskim systemem LG oceniam bardzo pozytywnie. Dlatego rozumiem radość miłośników webOS którzy cieszą się na wieść, że system wkrótce będzie dostępny także na urządzeniach innych producentów.

Zobacz też: Co mnie wkurza w webOS, Tizenie i Android TV? W poszukiwaniu idealnego smart TV

webOS wkrótce trafi także na urządzenia innych producentów. LG zaczyna licencjonowanie swojego systemu operacyjnego dla telewizorów

Dotychczas webOS jako autorska platforma LG dostępny był wyłącznie w telewizorach z ich logo. Co prawda już kilka lat temu firma wypuściła open source’ową wersję systemu z myślą o tym, by trafiła ona także do wielu innych urządzeń. W praktyce jednak przyjdzie nam czekać trzy lata na to, aż webOS pojawi się w telewizorach innych marek, a dokładniej mówiąc: Konka oraz Blaupunkt. Pierwsza z firm skorzysta z autorskiego rozwiązania LG w swoich urządzeń z linii U4 oraz H2, oferujących ekrany o przekątnej od 43 do 75 cali. Niestety, to sprzęty które nie mają swojej oficjalnej dystrybucji w Polsce. W tej kwestii znacznie lepiej wypada Blaupunkt. Telewizory Blaupunkt z systemem webOS 5.0 (czyli zeszłoroczną wersją oprogramowania) mają trafić do całego zestawu modeli liczących sobie od 42, do 75 cali w serii BP.

Zobacz też: LG chwali się webOS 6.0, największa zmiana od lat, której zabraknie na starych TV

Na tę chwilę nie widzieliśmy jeszcze tych rozwiązań w akcji, ale wątpię, byśmy uświadczyli tam czegoś więcej, niż na telewizorach LG. To prawdopodobnie będzie dokładnie ta sama obsługa, ta sama baza aplikacji do pobrania i te same rozwiązania. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy — szczególnie z perspektywy użytkownika mającego bardzo złe doświadczenia z najbardziej powszechnym Android TV (i to niezależnie od producenta telewizora, zawsze coś tam działało albo za wolno, albo z błędami, albo nie działało w ogóle). Mam cichą nadzieję, że Blaupunkt i Konka nie będą jedynymi producentami, którzy zdecydują się na skorzystanie z webOS w swoich telewizorach. Co więcej, mam też nadzieję, że na każdym z telewizorów firm trzecich będzie działał on równie sprawnie, co w telewizorach LG.