Aplikacje webowe

Weava - świetny organizator notatek w sieci dla studentów i nie tylko

Grzegorz Ułan
Weava - świetny organizator notatek w sieci dla studentów i nie tylko
2

Weava to świetne narzędzie pomagające usprawnić i zorganizować naukę i pracę poprzez sporządzanie notatek, które robimy w internecie. Adnotacje i komentarze, wpisywane przez nas przy artykułach można później wykorzystać w swoich pracach lub po prostu do nich wracać w razie potrzeby.

Do tej pory Weava dostępny był jako rozszerzenie do Google Chrome, teraz wydali aplikację desktopową, a dokładniej przeglądarkę opakowaną funkcjami Weava.

Różni się tym od rozszerzenia, że dodano tu w jednym miejscu skróty do innych narzędzi używanych do tworzenia rożnego rodzaju materiałów z danych znalezionych w sieci, takich jak Evernote, Google dysk, Dokumenty Google czy od Microsoftu Office. Linki te znajdują się w bocznym panelu, po prawej stronie.

Co potrafi Weava? Pokażę na rozszerzeniu, generalnie funkcjonalność jest podobna do tej w aplikacji desktopowej. Wysuwany panel boczny możemy przypiąć na stronach, na których pracujemy. W nim dodajemy foldery (w nieograniczonej ilości, również w darmowej wersji) odpowiedzialne za konkretną pracę, a wewnątrz subfoldery (w darmowej wersji maksymalnie 3), odpowiedzialne na przykład za poszczególne rozdziały już bardziej rozbudowanych prac.

W trybie działającej w tle aplikacji (w każdej chwili można go wyłączyć) każdy zaznaczony fragment wymusza pokazanie się panelu z opcją wyboru koloru notatki, po czym na wyświetleniu się okna edycji, gdzie możemy zostawić nasz opis. Notatka ląduje w wybranym folderze i możemy do niej wrócić w każdej chwili, już po zamknięciu strony, na której ją zostawiliśmy.

Weava świetnie radzi sobie nie tylko ze stronami www, ale również z plikami .pdf, możemy w nich dodawać notatki tak samo jak na stronach www, a jak mamy te pliki na dysku, możemy je dodatkowo wgrać do wybranego folderu z naszymi pracami.

Mamy tu dwa tryby wyświetlania już dodanych notatek w poszczególnych folderach, albo same tytuły źródłowych stron lub plików pdf albo rozwinięcie o treści tych notatek, ułatwiające odnalezienie właściwej i

powrót do źródłowego materiału na stronie lub wybranych plikach.

 

Jeśli już mamy porobione notatki do swojej pracy, możemy przejść do pełnoekranowego panelu na naszym koncie w Weava, tu możemy przejrzeć je wszystkie, poprzenosić pomiędzy folderami i uporządkować je wszystkie przed przystąpieniem do pisania.

Dodatkowo, w tym samym panelu mamy dostępny edytor tekstu, możemy więc bez wychodzenia z notatek zacząć szkic swojej pracy, z podglądem swoich notatek. Tak sporządzony szkic czy nawet już gotowy dokument możemy wyeksportować później do pliku w formacie Worda.

Całość wydaje się skrojona na potrzeby uczniów, studentów, a nawet profesorów czy naukowców i badaczy, którzy tworzą swoje materiały na podstawie danych z sieci. Darmowa wersja powinna spełnić swoją rolę w wielu przypadkach, z dodatkowych rzeczy dostępnych w płatnej wersji wymienię tylko nieograniczoną liczbę subfolderów oraz możliwość udostępniania i współtworzenia notatek z innymi osobami.

Strona główna Weave, na niej znajdziecie linki do pobrania rozszerzenia lub aplikacji desktopowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu