Felietony

Ważny news dla europejskich startupów - Facebook wesprze Seedcamp!

Grzegorz Marczak
Ważny news dla europejskich startupów - Facebook wesprze Seedcamp!
1

Z pewnością wielu z was zna program Seedcamp, który wspiera młode europejskie startupy. Była nawet polska edycja mini Seedcamp w Warszawie, podczas której miałem przyjemność być mentorem (bardzo mile to zresztą wspominam). Otóż nasz europejski odpowiednik Y Combinator zyskał właśnie partnerstwo giga...

Z pewnością wielu z was zna program Seedcamp, który wspiera młode europejskie startupy. Była nawet polska edycja mini Seedcamp w Warszawie, podczas której miałem przyjemność być mentorem (bardzo mile to zresztą wspominam). Otóż nasz europejski odpowiednik Y Combinator zyskał właśnie partnerstwo giganta społecznościowego czyli Facebooka.

Co współpraca z Facebookiek oznacza w praktyce dla młodych startupów? Oto cytat z blogu seedcamp:

Seedcamp startups will receive product, technical, and design support as well as early access to beta products and programs on Facebook Platform. Since many of our portfolio companies use parts of Facebook's offerings in their setup, talking to the folks working on these products directly will be a massive help. In addition, an early look at what is coming up will enable Seedcamp companies to be ahead of the market and to play with cool new features first.

Oczywiście wsparcie merytoryczne, techniczne i generalnie pomoc to jedno ale oprócz tego są tez finanse. Facebook zostanie bowiem "Platinum Seedcamp Founder Sponsor" - cokolwiek za tym się kryje:)

Wspominam o tym partnerstwie dlatego, że wydaje mi się to dużą szansą dla młodych startupów na przebicie się do świadomości firm i inwestorów z US. Facebook ma potencjał i możliwości, do tego wiele startupów bądź to wykorzystuje w jakiś sposób FB bądź też jest dodatkiem do tego serwisu (gry, aplikacje, usługi mobilne itp).

Oczywiście takie partnerstwo to też korzyści dla Facebook, podgląd z pierwszej ręki w świat europejskich startupów może nie jest czymś "bezcennym" dla takiego giganta, ale na pewno wartym uwagi i poświęcenia czasu pieniędzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookseedcamp