Felietony

Startup Weekend w Warszawie - będzie się działo!

Grzegorz Marczak
Startup Weekend w Warszawie - będzie się działo!
49

Między 13 a 15 maja odbędzie się pierwszy Startup Weekend w Warszawie. Co weekend odbywa się od kilku do kilkunastu imprez tego typu w różnych miastach naszego globu. Celem tego 54-godzinnego spotkania jest stworzyć fundamenty startupu, pozyskać partnerów w postaci programisty, grafika czy marketin...

Między 13 a 15 maja odbędzie się pierwszy Startup Weekend w Warszawie. Co weekend odbywa się od kilku do kilkunastu imprez tego typu w różnych miastach naszego globu. Celem tego 54-godzinnego spotkania jest stworzyć fundamenty startupu, pozyskać partnerów w postaci programisty, grafika czy marketingowca oraz, co chyba najważniejsze zweryfikować czy co rynek myśli o naszym pomyśle. Od piątkowego popołudnia po niedzielną noc uczestnicy rozwijają się, uczą się organizować prace w grupie, rozwijają swoje pomysły pod okiem mentorów.

Tak mniej więcej brzmi oficjalna zapowiedź imprezy na której Antyweb będzie głównym patronem medialny (a ja będę miał przyjemność być jednym z mentorów na imprezie). Organizatorem całej imprezy (i pomysłodawcą przeniesienia jej na polski grunt) jest Krzysztof Kowalczyk (UBIK Business Consulting, Hard Gamma Ventures) oraz zespół w składzie Kamila Sidor, Konrad Latkowski i Marek Przytuła. Wśród sponsorów warszawskiej edycji będzie między innymi Microsoft oraz HackFwd. Zgodnie ideą imprezy, organizatorzy przewidują nie więcej niż 100 uczestników. Wśród nich powinni się znaleźć developerzy, specjaliści od marketingu, użyteczności, komunikacji oraz graficy.

Co tak naprawdę będzie się działo w ten weekend?

Pierwszego dnia imprezy odbywają się prelekcje zaproszonych gości oraz prezentacje projektów, z którymi przychodzą uczestnicy. Każdy ma 90 sekund na zaprezentowanie swojego pomysłu i przekonanie do niego innych uczestników. Po zakończeniu prezentacji przystępuje się do tworzenia grup. Aby dany projekt był rozwijany przez weekend grupa musi mieć minimum trzech uczestników czyli pomysłodawca musi pozyskać jeszcze minimum 2 osoby. Jeżeli pomysłodawcą jest np. specjalista od marketingu, wskazane jest, aby pozyskał developera oraz grafika. Aby wspomóc integracje po zakończeniu oficjalnej części organizatorzy przewidują mała imprezę :)

Od sobotniego poranka zaczyna się magia! Sformowane drużyny przystępują do działania. Mają cały dzień aby przygotować plan rozwoju projektu i zacząć wdrażać go w życie. Co więcej, przez cały czas mogą się konsultować z obecnymi na sali mentorami. Taką samą możliwość maja także w niedzielę, jednak tylko do godziny 15, kiedy to nastąpi rozliczenie grup z pracy. Każda grupa ma okazję zaprezentować swój pomysł i powalczyć o miano najlepszego projektu pierwszego Warsaw Startup Weekend.

Opłaty

Uczestnictwo w Startup Weekend jest płatne (49 euro bilet normalny i 29 euro studencki). W ramach opłaty uczestnicy otrzymują miejsce do pracy na 54h, stały dostęp do Internetu, merytoryczną opiekę mentorów, wyżywienie oraz napoje. Lista mentorów jest cały czas otarta podobnie jak lista jury. Wiadomo, że planowane są liczne atrakcje dodatkowe, jak np. mini-szkolenie „Jak przygotować dobrą prezentację”. Niebawem ruszy także strona imprezy na której będzie można się zapisać i zapoznać ze składem jury czy listą mentorów.

Dlaczego warto?

Jak zwykle, dlatego że warto pokazać swój pomysł/produkt/starup, możliwe że znajdą się chętni do jego realizacji/rozwoju w trakcie imprezy i po. Warto dlatego bo inwestorzy ciągle szukają dobrych zespołów z dobrymi pomysłami. Można też pozyskać sporo cennego buzzu dla swojego przedsięwzięcia (i zaoszczędzić trochę na kosztach marketingu). No i co najważniejsze - jest wiele dowodów na to, że po Startup Weekend wyrosło wiele ciekawych startupów.

Więcej informacji na temat majowego Startup Weekend będę podawał na bieżąco.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupstartup weekend