Apple

Co nowego w watchOS 10? Lista najciekawszych zmian

Patryk Koncewicz
Co nowego w watchOS 10? Lista najciekawszych zmian
2

W roli głównej widżety, odświeżony wygląd aplikacji i funkcja "Stos inteligentny"

Na trwającej właśnie konferencji WWDC Apple zaprezentowało nową odsłonę oprogramowania dla inteligentnych zegarków z logiem nadgryzionego jabłka. Zgodnie z zapowiedziami pojawiły się nowe widgety oraz zmiany w działaniu Digital Crown.

Nowe tarcze i widgety w watchOS 10

Miała być rewolucja, a wyszła raczej lekka ewolucja, co nie zmienia faktu, że najnowsza wersja oprogramowania faktycznie przynosi kilka przydatnych funkcjonalności.

Ważną nowością są także wspomniane widgety, pozwalające na szybki podgląd aplikacji pogodowej lub kalendarza – dokładnie tak, jak na iPhonie, wybudzane przez przekręcenie Digital Crown. Dłuższe przyciśnięcie wybudzi ekran edycji widgetów. Kilka aplikacji przeszło delikatny lifting – z poziomu aplikacji do treningów można śledzić przykładowo zdobyte nagrody.

Apple Watch podczas treningów będzie łączył się z iPhonem, wyświetlając statystki treningowe bezpośrednio w widgecie na ekranie głównym smartfona (funkcja Live Activity). Apple Watch 8 i Apple Watch Ultra dzięki zaawansowanym sensorom wspieranym watchOS 10 mogą zbierać dokładne ruchowe, przekładając je na przydatne statystki podczas gry w golfa czy tenisa.

„Apple Watch może teraz automatycznie połączyć się z akcesoriami kolarskimi z interfejsem Bluetooth, takimi jak mierniki mocy, czujniki prędkości czy czujniki kadencji. Taka łączność pozwala na wykonanie zupełnie nowych pomiarów, w tym mocy (watów) i kadencji (obrotów na minutę) oraz dostęp do dodatkowych widoków treningu, w tym widoku Strefy mocy”

Jest też kilka nowości w postaci zaktualizowanych map topograficznych dla Apple Watcha Ultra, jednak ta funkcjonalność dostępna będzie póki co tylko w USA. Wspominałem o nowej aplikacji Mindfulness? Pozwoli na analizowanie emocji i diagnozowanie stanów lękowych. Pozostając w temacie zdrowia warto wspomnieć też o wkładzie Apple w walce z miopią, czyli potocznie zwaną krótkowzrocznością. Dla złagodzenia ryzyka – zwłaszcza wśród dzieci – powinniśmy spędzać ok. 80-120 minut na świeżym powietrzu w naturalnym świetle. Apple Watch z systemem watchOS 10 może za pomocą czujnika oświetlenia zewnętrznego dokonywać pomiaru czasu spędzonego w świetle dziennym. Informacje te można przeglądać w aplikacji Zdrowie na iPhonie lub iPadzie.

Posiadacze kompatybilnych zegarków (Apple Watch 4 i nowsze) będą mogli pobierać watchOS 10 na swoje urządzenia tej jesieni. Publiczne testy beta wystartują w przyszłym miesiącu. Koniecznie sprawdźcie też nowości, które niebawem trafią do iOS, macOS i iPadOS.

Obrazek wyróżniający: Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news