Moje przemyślenia

W taką cenę Surface Pro jestem skłonny uwierzyć

Konrad Kozłowski
11

Laptop i tablet - nierozłączna para urządzeń, która towarzyszy mnóstwie osób w codziennym życiu. Jestem jedną z nich, i choć doceniam możliwości obydwu sprzętów to niejednokrotnie chciałbym zamienić je na hybrydę obydwu. Właśnie w takiej perspektywie widziałbym zakup tabletu Microsoft Surface - jak...

Laptop i tablet - nierozłączna para urządzeń, która towarzyszy mnóstwie osób w codziennym życiu. Jestem jedną z nich, i choć doceniam możliwości obydwu sprzętów to niejednokrotnie chciałbym zamienić je na hybrydę obydwu. Właśnie w takiej perspektywie widziałbym zakup tabletu Microsoft Surface - jak dużo bylibyśmy w stanie za niego zapłacić?

Przed oficjalnym ogłoszeniem cen tabletu Surface z systemem Windows RT w Sieci dosłownie wrzało, a spekulacjom nie było końca. Czy Microsoft będzie w stanie wycenić swój tablet na 199 dolarów i zaatakować iPada tam, gdzie najbardziej mu się obrywa? Czy może Microsoft (jak zawsze) popisze się brakiem wyczucia rynku i narzuci cenę, która stanie się początkiem końca zapowiadanej rewolucji? Można powiedzieć, że pewien balans został utrzymany, a najuboższa w pamięć wersja kosztuje 499 dolarów. Z uwagi na spore możliwości i paradoksalnie niemałe ograniczenia, kwota niemalże pół tysiąca dolarów wydaje się najbardziej odpowiednia - szczególnie, gdy spojrzymy na największego jego konkurenta - iPada. To nad czym Microsoft (a przede wszystkim firmy trzecie) muszą popracować to asortyment Windows Store, który w dniu dzisiejszym... no cóż, nie zachwyca.

Wiele mówiło się również na temat ewentualnej konkurencji dla Surface'a - jak się okazuje, większość producentów nie upatruje zbyt wielkiej szansy w "ograniczonym Windows 8" i nie planuje wprowadzania na rynek tabletów z Windows RT. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami, które będą wyposażone w "prawdziwego Windowsa". Na tym polu Surface nie będzie miał lekko - wszyscy ważniejsi producenci przygotowują własne "tabtopy", czyli hybrydy tabletów i laptopów. Cena urządzenia tego typu od Acera zaczyna się już od 499 dolarów, zaś do wyboru mamy też Samsunga Smart PC Pro, który kosztuje już 1199 dolarów. Czy Microsoft zdoła "wstrzelić" się z ceną Surface Pro w rynek na tyle by móc prowadzić równą walkę z pozostałymi producentami?

Niemiecka strona Notebook.de, gdzie można składać zamówienia w przedsprzedaży Surface'a wskazuje na to, że wersja Pro z pamięcią 64 gigabajtów miałaby kosztować 809 euro ($1033), natomiast za podwojenie pamięci musielibyśmy zapłacić o 100 euro więcej ($1161). Po krótkich kalkulacjach wychodzi na to, że cena Surface Pro mogłaby sięgnąć aż 3800 złotych - czy za takie pieniądze skusiłbym się na zakup tabletu Microsoftu? Na papierze wszystko wskazuje na to, że tak. Jedyne czego bym potrzebował to kilku godzin (lub w miarę możliwości dni) na spędzenie z tym urządzeniem "sam na sam", by móc ocenić czy jest ono w stanie w co najmniej 90% spełnić moje oczekiwania.

Zapytam więc tych z Was, którym codziennie towarzyszą laptop i tablet - czy taka propozycja cenowa urządzenia 2 w 1 zachęciłaby Was do podzielenia wizji Microsoftu odnośnie "nowej ery PC"?

Źródło: Softpedia, źródła grafik: Technobuffalo, Neowin.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8SurfaceSurface PRO