Ciekawe strony

W pełni funkcjonalny klawisz PrtSc - W oczekiwaniu na Skitch dla Windowsa

Grzegorz Ułan
W pełni funkcjonalny klawisz PrtSc - W oczekiwaniu na Skitch dla Windowsa
26

Zrzuty ekranu to jedna z podstawowych funkcji w systemie, z których korzystam. W przypadku przeglądarki, niezależnie od systemu, mamy mnóstwo aplikacji czy rozszerzeń do wyboru w tym celu. Osobiście korzystam z Screen Capture. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy zrobić zrzut pulpitu czy działający...

Zrzuty ekranu to jedna z podstawowych funkcji w systemie, z których korzystam. W przypadku przeglądarki, niezależnie od systemu, mamy mnóstwo aplikacji czy rozszerzeń do wyboru w tym celu. Osobiście korzystam z Screen Capture. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy zrobić zrzut pulpitu czy działających aplikacji. Swoje poszukiwania rozpoczęliśmy od zapytania użytkowników na Facebooku, gdzie moją uwagę zwróciła propozycja programu screenSHU.

Jednak po kilku próbach skorzystania znowu wróciłem intuicyjnie do standardowego PrtSc i później wklejania i obróbki w IrfanView. Program, jak dla mnie, był mało intuicyjny w obsłudze, no i konieczność szukania i uruchamiania kolejnego programu sprawiły, iż kontynuowałem dalej swoje poszukiwania bardziej odpowiedniego dla mnie rozwiązania.

Najbardziej ciekawą w tym temacie pozycją okazał się Schirmfoto. Może nie jest to nadal tak funkcjonalne narzędzie do zrzutów ekranu jak Skitch, ale pozwala już na wygodne i szybkie, co najważniejsze, przygotowanie gotowych do publikacji zrzutów.

Szczególnie przypadła mi do gustu opcja "podpięcia" pod klawisz PrtSc. Domyślnym działaniem jest zrobienie zrzutu całego pulpitu z aktywnym oknem. Ikona programu wyświetla się również w górnej części okna każdego uruchomionego programu, tę opcję, na szczęście, można wyłączyć. Mamy tu wszystkie niezbędne funkcje do edycji zrzutów, czyli przycięcie obrazu, nanoszenie tekstu, wskazywanie strzałką, podkreślanie, przekreślanie markerem, zaznaczanie okręgiem czy też prostokątem wybranego obszaru i co najciekawsze, jest opcja naniesienia na gotowy zrzut znaku wodnego w postaci tekstu, który wprowadzamy w edytorze. Możemy w nim wybrać wielkość, kolor i rodzaj czcionki.

Gotowy zrzut ekranu możemy podejrzeć online oraz udostępnić jego link znajomym na Facebooku bądź Twitterze. Plik można zapisać na dysku w trzech formatach: .png, .jpg lub w .pdf.

Z dodatkowych opcji, dostępnych z menu programu, możemy wyłączyć wyświetlanie ikony na pasku okna oraz wykonać zrzut wybranego fragmentu ekranu, tylko aktywnego okna lub całego ekranu. Tak naprawdę w Schirmfoto brakuje jednej opcji, mianowicie pokazywania podczas zaznaczania lub wycinania zrzutu rozmiaru zaznaczonego obszaru. Z chwilą uzupełnienia programu o tę funkcję, będzie to naprawdę ciekawy i w pełni funkcjonalny program do robienia zrzutów ekranu.

Program jest darmowy, wymaga tylko rejestracji na email, do pobrania ze strony producenta Abelssoft.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu