Płatności i bankowość

W końcu! Zbliżeniowe płatności BLIKIEM!

Grzegorz Ułan
W końcu! Zbliżeniowe płatności BLIKIEM!
15

Kiedy wczoraj nagle dostałem zaproszenie na dzisiejszą konferencję z informacją o zaprezentowaniu w BLIKU ważnej nowości, po cichu liczyłem na wprowadzenie płatności zbliżeniowych BLIKIEM. Nie myliłem się, dziś zostało to ogłoszone na trwającej jeszcze konferencji prasowej.

Nowość ta zostanie udostępniona przez Polski Standard Płatności we współpracy z Mastercardem (który to dostarczy niezbędną usługę tokenizacyjną Mastercard Digital Enablement Services - MDES), a zbliżeniowe płatności będziemy mogli dokonywać we wszystkich punktach sprzedaży akceptujących zbliżeniowe płatności.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA:

Nawiązanie strategicznego sojuszu z Mastercard to kluczowy moment rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. To także początek drogi do oferowania płatności BLIKIEM dla użytkowników mobilnych aplikacji bankowych na całym świecie.

To stacjonarne płatności, ale oprócz tego owa współpraca już niedługo pozwoli na płacenie BLIKIEM również za zakupy online na całym świecie, dzięki wykorzystaniu opublikowanego niedawno przez organizację EMVCo standardu Secure Remote Commerce (SRC).

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

W Mastercard bardzo cieszymy z tej współpracy i jesteśmy zmotywowani, aby zaoferować użytkownikom BLIK nowe funkcje, oparte o nasze innowacyjne i gwarantujące bezpieczeństwo technologie oraz globalny zasięg. Głównym celem naszego partnerstwa z PSP jest zaoferowanie nowych możliwości polskim konsumentom w czasie zakupów zarówno w kraju, jak i za granicą.

BLIK notuje z kwartału na kwartał rekordowe wyniki w każdym kanale płatności. Do tej pory najpopularniejsze były płatności w internecie, w wynikach za III kwartał 2018 roku najwięcej, bo 17,5 mln transakcji BLIKIEM miało miejsce w sieci, na drugim miejscu były wypłaty z bankomatów - 4,1 mln, na trzecim transakcje w terminalach stacjonarnych, a na czwartym płatności na numer telefonu P2P. Myślę, że wraz ze zbliżającym się debiutem, w wynikach za III kwartał 2019 roku będziemy mieli zmianę na drugim miejscu. BLIK zbliżeniowy ma zostać udostępniony wszystkim klientom banków korzystających z BLIKA na początku drugiej połowy 2019 roku.

Większość osób korzystająca z Apple Pay czy Google Pay, ma też na telefonie aplikację bankową z wbudowanym BLIKIEM, więc po wdrożeniu BLIKA zbliżeniowego, nie będą musieli teraz dodatkowo dodawać kart w usługach Apple czy Google, by móc płacić zbliżeniowo na całym świecie. Z drugiej strony, już wcześniej przecież banki oferowały płatności HCE, a i tak dopiero pojawienie się Google Pay i Apple Pay rozbujało zbliżeniowe płatności telefonem. No nic, zobaczymy, na pewno w przyszłym roku będzie ciekawie na rynku płatności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu