Technologie

W czym warto programować, by jak najwięcej zarabiać? Oto ranking najlepiej opłacanych umiejętności

Tomasz Popielarczyk
W czym warto programować, by jak najwięcej zarabiać? Oto ranking najlepiej opłacanych umiejętności
133

Zapewne to pytanie zadaje sobie każdy początkujący programista lub ten, który dopiero wybiera ścieżkę swojego rozwoju. Który język najlepiej wybrać? Czego się nauczyć, by jak najlepiej zarabiać? Nie będę kwestionował, czy jest to właściwe podejście. Udało się jednak przygotować raport, który wycenia...

Zapewne to pytanie zadaje sobie każdy początkujący programista lub ten, który dopiero wybiera ścieżkę swojego rozwoju. Który język najlepiej wybrać? Czego się nauczyć, by jak najlepiej zarabiać? Nie będę kwestionował, czy jest to właściwe podejście. Udało się jednak przygotować raport, który wycenia poszczególne umiejętności programistyczne. Nie dotyczy on co prawda naszych polskich realiów, ale można wyciągnąć z niego sporo wniosków.

Raport przygotowało Brookings Institution, więc jeżeli chcecie zapoznać się z nim dogłębnie odsyłam na tamtejszą stronę. W zwięzły sposób treści tam zawarte opracowali redaktorzy serwisu Quartz. Raport zebrał w jednym miejscu tysiące ofert pracy w USA oraz idące za tym warunki finansowe (tak się składa, że tam dobrym zwyczajem jest podawanie "widełek" już na etapie szukania pracownika, a nie targowanie się przy rozmowie kwalifikacyjnej). Dziennikarze wybrali z badania umiejętności programistyczne (i to przede wszystkim te najpopularniejsze), aby wycenić, ile są warte. Podane na wykresie kwoty to średnie wynagrodzenie w skali roku. Zobaczcie.

Jak widać, próg 100 tys. dolarów udało się przekroczyć w trzech przypadkach: Ruby, Objective-C oraz Pythonie. Bardziej "mainstreamowe" języki, jak JavaScript, C++, czy JAVA znajdują się nieco dalej. Na szarym końcu uplasowano PERL, SQL i Visual Basic. Rozbieżności w stosunku do czołówki nie są jednak duże - ostatni z języków jest wyceniany na "jedyne" 82,5 tys. dolarów. Dziwi mnie natomiast trochę brak PHP na tym wykresie.

Wynagrodzenia dla informatyków w USA stale rosną i obecnie można mówić już o rekordowo wysokich stawkach. Dla porównania średnia płaca w Europie to zaledwie połowa tej stawki - równowartość 55,3 euro. Ale i tutaj stale rośnie. Rok do roku zanotowano wzrost rzędu 9 proc. W Polsce niestety wygląda to najgorzej. Jak informuje Puls Biznesu pensja kształtuje się u nas na poziomie 5,7 tys. złotych/mc. Najlepiej zarabiają programujący w bash/sh/awk - 6,8 tys. zł. Najgorzej natomiast opłacani są programiści PHP - 4,9 tys. zł. Nie zapominajmy jednak, że to jedynie średnie wyciągnięte z badań i pewnie znajdziemy z powodzeniem pozytywne oraz negatywne odchylenia od nich.

Czy to oznacza, że należy zaczynać swoją programistyczną przygodę od Ruby? Wydaje mi się, że to złe pytanie. Dobry programista powinien być wszechstronny, a przede wszystkim patrzeć na swoje pomysły przez pryzmat algorytmów. Coraz częściej o tym czytam i odnoszę wrażenie (choć programista ze mnie raczej początkujący), że opanowanie składni to w całym procesie uczenia się tego fachu jest najprostszą czynnością. Natomiast w miarę poznawania nowych języków, dodawanie do swojej kolekcji kolejnych jest coraz łatwiejsze. Różnice między niektórymi są bowiem bardzo subtelne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zarobkiprogramowaniehot