Motoryzacja

VW: Masowa produkcja samochodów elektrycznych to pestka. Tesla strzeż się!

Kamil Pieczonka
VW: Masowa produkcja samochodów elektrycznych to pestka. Tesla strzeż się!
14

Pamiętacie zapowiedzi naszego premiera dotyczące sprzedaży miliona aut elektrycznych w Polsce do 2025 roku? Volkswagen chce przebić ten wynik, 50 razy. Szef koncernu zamierza rzucić rękawicę Tesli i rozpocząć masową produkcję tanich aut elektrycznych.

VW kupił 50 milionów zestawów baterii

Jak podaje Autoblog (ten prawdziwy ;-)), szef Volkswagena - Herbert Diess potwierdził w ostatnim wywiadzie, że jego firma ma już podpisane umowy na dostawę 50 milionów zestawów baterii dla aut elektrycznych. Jednocześnie rozpoczęła się też budowa fabryki w Chinach, która będzie produkowała auta elektryczne na nowej platformie MEB. W ciągu kilku najbliższych lat (nie podano dokładnej daty) na rynek ma trafić 50 milionów takich aut. Zapewne chwilę to potrwa, bo obecnie Volkswagen sprzedaje rocznie niespełna 11 milionów samochodów.

W plany te doskonale wpisuje się zapowiedziany kilka dni temu tani model samochodu elektrycznego, który będzie kosztował w bazowej wersji poniżej 20 000 euro. Tym samym niemiecki koncern chce na poważnie zagrozić pozycji Tesli, która w USA sprzedaje najwięcej pojazdów elektrycznych, ale głównie w segmencie premium. Model 3, który miał być pierwszym masowym produktem koncernu kierowanego przez Elona Muska, nadal w najtańszej dostępnej wersji kosztuje minimum 45 000 USD. Wersja dostępna za 35 000 USD trafi do oferty prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Najbliższe kilka lat będzie kluczowe w rywalizacji "starych" koncernów motoryzacyjnych z Teslą. Oni już potrafią produkować na masową skalę, a firma Muska dopiero się tego uczy i ciągle musi mierzyć się z nowymi problemami, aby zwiększyć skalę. Wygląda na to, że przewaga jaką daje posiadanie własnej fabryki baterii może nie być wystarczająca, skoro koncern z Wolfsburga jest w stanie zabezpieczyć sobie dostawy ogniw zasilających na kilka najbliższych lat.

Volkswagen planuje ogłosić bardziej szczegółowe plany swojej "elektrycznej" ekspansji podczas konferencji prasowej jaką zapowiedział na 16 listopada. Wtedy zapewne dowiemy się więcej o nowych modelach w ofercie, które powinny pojawić się w 2020 roku.

Zobacz też nasze recenzje aut elektrycznych:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu