Motoryzacja

Volkswagen wyprodukuje elektryczny samochód dla wszystkich

Piotr Kurek
Volkswagen wyprodukuje elektryczny samochód dla wszystkich
12

Samochód elektryczny za przystępną cenę dla wszystkich? Volkswagen podejmuje się trudnego wyzwania i chce zdeklasować Teslę.

Niemiecki producent samochodów nie ma w ostatnich miesiącach łatwego życia. Gigantyczna kara nałożona za tak zwaną karą dieselgate jeszcze długo będzie odbijać się czkawką włodarzom Volkswagena. W tym tygodniu zawarto także kompromis w sprawie pomocy finansowej dla właścicieli starszych modeli samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Jego postanowienia zakładają, że Volkswagen oraz inni niemieccy producenci samochodów, pokryją swoim niemieckim klientom koszty do 3 tys. euro, w ramach wsparcia finansowego, przy kupnie nowego samochodu lub w przypadku konieczności modyfikowania obecnie zamontowanych silników.

Zobacz też: Afera dieselgate znów uderza w Volkswagena! Miliard euro kary dla samochodowego giganta

Teraz dowiadujemy się, że niemiecki koncern spróbuje swoich sił na rynku samochodów elektrycznych. Jak donosi agencja Reuters, Volkswagen ma zamiar sprzedawać swoje elektryki po bardzo konkurencyjnych cenach. Najtańsza Tesla, model 3 to koszt około 31 tys. euro. Nowy, elektryczny model VW ma kosztować poniżej 20 tys. euro (86 tys. zł). Różnica dość kolosalna, tym bardziej że budżetowa Tesla nie ma jeszcze swojej oficjalnej premiery i ceny na europejskim rynku — na to będziemy musieli poczekać przynajmniej do pierwszych miesięcy 2019 roku.

Zobacz też: Volkswagen chce uzdrowić świat i uwolnić miasta od korków. A co ze szkodliwymi dieselami?

Elektryczne samochody Volkswagen mają być produkowane w niemieckich fabrykach koncernu, które jak podaje źródło Reutersa, zostaną zaadaptowane na potrzeby instalacji elektronicznych komponentów do nowego modelu, który do pierwszych klientów powinien trafić już w 2020 roku. Z linii produkcyjnych ma w pierwszej partii zjechać 200 tys. pojazdów modelu MEB entry, a koncern przewiduje sprzedaż na poziomie 10 milionów egzemplarzy. Volkswagen nie potwierdza tych rewelacji, ale już 16 listopada mamy poznać szczegóły planu dotyczącego rozwoju firmy w kierunku produkcji elektronicznych pojazdów osobowych.

Źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu