Felietony

Volvo wraz z Ericssonem pracują nad samochodami podłączonymi do internetowej chmury

Marcin Kamiński
Volvo wraz z Ericssonem pracują nad samochodami podłączonymi do internetowej chmury
5

Volvo wraz z firmą Ericsson pracuje nad stworzeniem internetowej chmury, do której będą podłączone wszystkie nowe samochody należącej do Chińczyków marki. System Connected Vehicle Cloud oferować będzie możliwość interakcji z pojazdem, a także pobieranie i instalowanie na desce rozdzielczej nowych ap...

Volvo wraz z firmą Ericsson pracuje nad stworzeniem internetowej chmury, do której będą podłączone wszystkie nowe samochody należącej do Chińczyków marki. System Connected Vehicle Cloud oferować będzie możliwość interakcji z pojazdem, a także pobieranie i instalowanie na desce rozdzielczej nowych aplikacji, z których wiele koncentrować ma się na bezpieczeństwie. Co warte podkreślenia, Volvo planuje uruchomienie nowej technologii we wszystkich krajach, w których posiada swoje autoryzowane salony sprzedaży.

Wedle zapowiedzi Volvo, niebawem deska rozdzielcza samochodu przypominać będzie ekrany komputerów, które wykorzystujemy codziennie w domu czy pracy. Dostęp do najświeższych informacji, rozrywki czy multimediów rozszerzy się o możliwość słuchania radia internetowego, poszukiwania informacji w internecie.

Należąca obecnie do Chin marka Volvo planuje jednak dodać coś więcej niż inni producenci samochodów: aplikacje wspierane przez firmy zewnętrze, w tym zarządców dróg informujących o ważnych wydarzeniach na nadzorowanym przez nich odcinku trasy. Mając do dyspozycji informacje o korkach, wypadkach czy innych wydarzeniach na drodze Volvo będzie w stanie dostarczać kierowcom swoich samochodów cennych wskazówek dotyczących trasy przejazdu jak i stylu jazdy, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo.

Wybrana do współpracy firma Ericsson ma zadanie zabezpieczenie informacji przesyłanych pomiędzy indywidualnymi samochodami i internetową chmurą. Osiągnąć ma to poprzez szyfrowanie. Jak się okazuje, samochodowa internetowa chmura to nie wszystkie działania Ericssona na polu integracji społeczeństwa - w opracowaniu jest również pomysł na inteligentne miasta:

Dziwi mnie, że kojarzone z wysokimi standardami bezpieczeństwa Volvo dopiero teraz zapowiada wdrożenie funkcji, które inni producenci oferują od dawna - dostęp do aplikacji internetowych to żadna nowość we współczesnej motoryzacji. Pewnym wytłumaczeniem dla marki mogą być jej trudne losy w ostatnich latach, mocno konkurującego ze sobą rynku i klientów jednak nie będzie to najprawdopodobniej interesować. Zapowiedź wdrożenia przez Volvo nowych technologii potwierdza jedynie teorię, że za kilka lat nie będziemy jeździć już samochodami, lecz... jeżdżącymi komputerami.

Źródło: Slashgear

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ericssonvolvo