Felietony

Visual.ly - stwórz własną infografikę w prosty sposób

Jan Rybczyński
Visual.ly - stwórz własną infografikę w prosty sposób
4

W przypadku prezentacji dużej ilości danych, kluczem do sukcesu jest sposób ich przedstawienia, zwłaszcza jeżeli zamierzamy pokazywać nasze dane szerokiej publiczności. Źle przedstawione liczby mogą prowadzić do niezrozumienia i mylnych wniosków. Przede wszystkim jednak, wizualizowanie danych może b...

W przypadku prezentacji dużej ilości danych, kluczem do sukcesu jest sposób ich przedstawienia, zwłaszcza jeżeli zamierzamy pokazywać nasze dane szerokiej publiczności. Źle przedstawione liczby mogą prowadzić do niezrozumienia i mylnych wniosków. Przede wszystkim jednak, wizualizowanie danych może być po prostu piękne. Dzięki sieci mamy dostęp do większej ilości danych niż kiedykolwiek wcześniej, jest więc ogrom informacji którą można opracować.

Do podobnego wniosku doszli założyciele nowego startupu - Visual.ly. Postanowili wygospodarować miejsce w sieci, które będzie gromadziło infografiki i pozwalało ich twórcom nawiązać kontakt z osobami chętnymi owe infografiki publikować. Lecz na tym nie koniec, serwis będzie oferował narzędzie ułatwiające stworzenie własnej infografiki, bez specjalistycznych i drogich programów typu Photoshop.

Na razie pełna funkcjonalność serwisu nie jest jeszcze dostępna, można podać swój e-mail w celach powiadomienia kiedy kreator zostanie w pełni uruchomiony. Jeśli ktoś jest ciekaw, jak będzie wyglądać i działać, może skorzystać z prostej wizualizacji na bazie Twittera. Wystarczy zalogować się i wybrać z kim chcemy się porównać. Można już natomiast przeglądać ponad dwa tysiące zgromadzonych w serwisie infografik.

Pomysł ciekawy, dobre wizualizacje interesujących danych nigdy się nie znudzą. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje kwestia ile swobody będzie oferować generator infografik? Czy nie będzie sytuacji, że po krótkiej chwili istnienia serwisu każda następna wygenerowaną przy jego pomocy infografika będzie podobna do setek poprzednich? Oczywistym jest, że prostym generatorem nie da się zastąpić kreatywności dobrego grafika wyposażonego w odpowiednie narzędzia. Serwis ma jednak wizje rozwoju i wkraczania na nowe terytoria w przyszłości, wraz z rozwojem technologii, co prezentuje poniższy filmik:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu