Świat

Visa zmieni twojego iPhona w kartę kredytową!

GM
Grzegorz Marczak
17

Niedawno pisałem o Square czyli dość innowacyjnym pomyśle, który przy pomocy sprytnego dodatku zmieniał telefon w czytnik kart kredytowych. Napisałem wtedy, że ryzykiem dla tego typu projektów jest konkurencja ze strony innych startupów oraz firm świadczących usługi takie jak karty kredytowe. Dzi...

Niedawno pisałem o Square czyli dość innowacyjnym pomyśle, który przy pomocy sprytnego dodatku zmieniał telefon w czytnik kart kredytowych. Napisałem wtedy, że ryzykiem dla tego typu projektów jest konkurencja ze strony innych startupów oraz firm świadczących usługi takie jak karty kredytowe.

Dziś w internecie pojawiła się oficjalna informacja firmy Visa o projekcie In2Pay, który zamieni naszego iPhona w kartkę kredytową. Nie jest to wprawdzie bezpośrednia konkurencja dla takich projektów jak Square ale jest to ten sam kierunek.

In2pay to zestaw składający sie z specjalnego opakowania na iPhona z miejsce na kartę microSD. Całość razem z iPhone tworzy zestaw który działa jak kredytowa karta zbliżeniowa. Wystarczy, że przybliżymy naszego uzbrojonego w In2pay iPhona w pobliże specjalnego czytnika i już dokonywana jest płatność (szczegóły i więcej zdjęć znajdziecie na erictric.com)Oczywiście in2pay będzie wyposażony w odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa takie jak kod dostępu itp. Wszystko na chwilę obecną wygląda bardzo obiecująco. Pozbycie się jednego dodatkowego elementu z portfela jest zawsze mile widziane szczególnie, że płatności integrujemy z telefonem, który praktycznie zawsze mamy ze sobą. In2pay daje nam też dodatkowe opakowanie na naszego iPhona także można powiedzieć, że jest rozwiązaniem wielofunkcyjnym.

Teraz trochę o wadach in2pay lub mówiąc inaczej niedogodnościach które widzę. Przede wszystkim oprócz super opakowania na iPhona Visa musi wyposażyć sprzedawców w nowy czytnik kart kredytowych. Rozpowszechnienie takiego urządzenia trochę potrwa a niektórzy w ogóle mogą nie być zainteresowani takim sprzętem ponieważ obsługuje on tylko klientów z telefonem iPhone – i mimo iż słuchawka Apple sprzedaje się świetnie to jednak jeszcze daleko jej do całkowitej dominacj.

Kolejna rzecz to VISA – projekt VISA, karta VISA a co jeśli ktoś używa kart płatniczych i kredytowych innej firmy?

Jeśli zawęzimy zbiór klientów płacących kartami kredytowymi do tych którzy posiadają iPhona i kartę VISA to jest to już dość ograniczone grono konsumentów.

Na koncie możliwe, że rzecz dość błacha ale również warto zwrócić na to uwagę. Opakowanie iPhona In2pay wygląda dość solidnie i ma swoje gabaryty – nie każdy będzie chciał dźwigać je codziennie razem z telefonem. Będziemy więc nadal musieli pamiętać, że jeśil wybieramy się na zakupy to trzeba zabrać dodatkowy pokrowiec.

Mimo wyżej opisanych mankamentów (które mogą być przecież jakoś rozwiązane podczas trwania projektu) wydaje mi się, że projekty typu in2pay czy Square mogą być naprawdę rewolucją jeśli chodzi o płatności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu