Moje przemyślenia

Square przemienia telefon w czytnik kart kredytowych

Grzegorz Marczak
27

Dzisiaj oficjalnie wystartował projekt Square, przemienia on telefon w czytnik kart kredytowych i dodatkowo zapewnia pełne śledzenie i monitorowanie transakcji poprzez specjalny serwis który dostaje się w raz z całą usługą. Możliwość czytania kart kredytowych zapewnia specjalny dodatek, który "wtyka...

Dzisiaj oficjalnie wystartował projekt Square, przemienia on telefon w czytnik kart kredytowych i dodatkowo zapewnia pełne śledzenie i monitorowanie transakcji poprzez specjalny serwis który dostaje się w raz z całą usługą. Możliwość czytania kart kredytowych zapewnia specjalny dodatek, który "wtykany" jest w gniazdo słuchawkowe w jakie wyposażony jest telefon (a przynajmniej tak to wygląda jeśli chodzi o iPhona). Oprócz tego potrzebujemy jeszcze iPhona lub telefonu działającego z systemem Android i już możemy pobierać od naszych klientów płatności kartą kredytową zapominając jednocześnie o jakichkolwiek papierkach.

Może to być więc przełom jeśli chodzi o elastyczność form płatności dla małego biznesu, który nie chce ponosić kosztów tradycyjnych czytników kart kredytowych. Serwis i sam pomysł zyskał już nie tylko uznanie w mediach ale również spore grono dość znanych inwestorów (w pierwszej rundzie finansowania Square pozyskał 10 milionów dolarów)Bardzo ciekawy jestem czy faktycznie Square będzie taką rewolucją jeśli chodzi o mobilne płatności. Perspektywy jakie daje ta technologia są na pewno bardzo duże tym bardziej, że w porównaniu do klasycznych systemów płatności i urządzeń płatniczych wydaje się być to atrakcyjna cenowo oferta (brak stałych opłat, długich kontraktów i wszelkich innych dodatkowych kosztów poza % od transakcji).

Nie znam dokładnie specyfiki biznesu związanego z kartami kredytowymi ale wiem na przykład, że w Polsce podpis złożony na elektronicznym dotykowym urządzeniu nie jest traktowany jako ważny z punktu widzenia prawa - a tak właśnie potwierdzamy płatność w systemie oferowanym przez Square.

Najważniejszym jednak elementem całego biznesu związanego z Square jest zaufanie klientów. Czy konsumenci szybko przekonają się, że jest to równie bezpieczna forma płatności co klasyczny czytnik kart kredytowych (o ile tak faktycznie jest)? Co z reklamacjami i obsługą przypadków oszustów czy Square nie będzie w tym przypadku dodatkowym ryzykiem w całym procesie?

Ryzykiem dla tego typu biznesu jest też konkurencja, która może się pojawić zarówno ze strony innych startupów, jak również firm które do tej pory świadczą usługi związane z płatnościami karami kredytowymi.

Ciekawy jestem waszych opinii na temat Square, myślicie że będzie to hit który naprawdę zrewolucjonizuje mobilne płatności?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Squaremobilne płatności