Poczta email

Użytkownicy poczty email na WP i o2 z zabezpieczeniem przed phishingiem

Grzegorz Ułan
12

To niestety cały czas zmora internautów, wyłudzanie danych przez osoby podszywające się pod telekomy lub co gorsza banki jest na porządku dziennym. Dodatkowe zabezpieczenie jakie wdraża właśnie Wirtualna Polska dla użytkowników swojej poczty i na o2.pl powinno nieznacznie zmniejszyć liczbę osób, które uda się nabrać.

Największym problemem w tych emailach jest to, że wyglądają łudząco podobnie do oryginałów, internauci którzy nie przyjrzą się dokładnie treści czy adresatowi, klikają w zawarte w treści wiadomości, a te przenoszą do strony z kolei łudząco przypominającą stronę któregoś z telekomów czy banku. Tam podają swoje dane logowania i atak można uznać już za udany.

Arkadiusz Bartnik, product owner Poczty w WP:

Ogromnym problemem w internecie są podmioty, które podszywają się pod zaufane instytucje i firmy w celu wyłudzenia prywatnych danych. Ich metody są bardzo wyrafinowane i mniej czujni użytkownicy często padają ofiarą takich działań. Nowe rozwiązanie pozwoli nam skuteczniej zwrócić uwagę posiadaczom kont pocztowych w Wirtualnej Polsce na potencjalne zagrożenie.

Od teraz, kiedy użytkownicy poczty na WP czy o2.pl klikną w podejrzany link czy podlinkowaną grafiką (nie wyświetla się właściwy link na pasku po najechaniu) w przychodzącej wiadomości, wyświetli się dodatkowe okno z ostrzeżeniem i co najważniejsze z całym i dokładnym docelowym linkiem, który się uruchomi.

W tym miejscu z pewnością wiele osób zastanowi się, czy klikać dalej, zwłaszcza, jeśli będzie prowadził do strony innej niż obiecywała treść wiadomości. To dobry ruch ze strony WP, myślę, że uchroni sporą grupę mniej czujnych internautów przed katastrofalnym w skutkach phishingiem.

Nowe ostrzeżenia są już dostępne dla wszystkich użytkowników korzystających z webmaila na o2, a w przypadku WP systematycznie pojawiać się będzie u kolejnych użytkowników w najbliższym czasie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu