Poczta email

Geronimo - zupełnie nowa wizja mobilnego klienta poczty email

Grzegorz Ułan
Geronimo - zupełnie nowa wizja mobilnego klienta poczty email
7

Poczta e-mail towarzyszy nam od początku korzystania z internetu, ale tak naprawdę przez te wiele lat niewiele się zmieniła. Nie zmieniła jej nawet rewolucja smartfonowa, mimo, że technologia tworzenia aplikacji mocno poszła do przodu, cały czas w ten sam sposób korzystamy z klientów poczty, zmienia się wygląd, wprowadzane są drobne usprawnienia, na przykład przesuwane palcem wiadomości mają predefiniowane funkcje, ale sama konstrukcja aplikacji pocztowych niewiele się zmieniła przez te ostatnie lata. Geronimo chce to zmienić.

Przyznam, że wcześniej nie natknąłem się na ten projekt, którego pierwsza wersja udostępniona została w 2015 roku. Prawdopodobnie dlatego, że w tamtym czasie daleko byłem od iOS. Teraz dostępna jest druga wersja Geronimo, niestety cały czas tylko na iPhone, do tego nie możemy jeszcze przetestować tego rozwiązania (nie jest jeszcze dostępna w polskim App Store), nad czym bardzo ubolewam, ale udostępniony film z działania aplikacji wiele wyjaśnia.

Rzeczywiście sama skrzynka odbiorcza to inna filozofia niż znane nam aplikacje Gmaila czy Outlooka. Na ekranie głównym mamy, coś na kształt histogramu z poszczególnymi dniami tygodnia, pokazujący liczbę maili każdego dnia, a pod spodem okna z listą wiadomości z danego dnia.

Jest to jakby osobna poczta dla każdego dnia tygodnia, którą możemy przeglądać bez wchodzenia do środka i segregować korzystając z czterech aktywnych rogów aplikacji. Na przykład możemy uaktywnić opcję multi oraz przykładowo zakładkę pilne. Wtedy wystarczy jeden klik na każdej wiadomości, by przenieść je później wszystkie do tej wybranej kategorii w którymś z narożników. Podejrzewam, że te rogi są konfigurowalne i będzie można wybrać do czterech najczęściej wykonywanych opcji przy segregacji poczty, jak usunięcie, archiwizacja czy odłożenie na później lub jeszcze inne.

Z kolei już na filmie widać, że i pojedyncze wiadomości można "rozdysponować" na wszystkie skonfigurowane rogi.

G2 from Nigel on Vimeo.

Jest też opcja podglądu załączników, na przykład zdjęć bez otwierania wiadomości, to też znacznie przyspieszy segregację poczty. Również na filmie można dostrzec dodatkowe kategorie w postaci aktywnego paska ze szczegółowymi kategoriami do segregacji poczty, jak zaległe czy w oczekiwaniu.

Geronimo - a new mobile email experience from Nigel on Vimeo.

Na innym filmie, który znalazłem na koncie twórców Geronimo, jeszcze sprzed 3 lat, kiedy zaczynano pracę nad pierwszą wersją tego klienta widać, że dostępna jest też obsługa gestami, czyli w którą stronę przechylimy telefon z aktywnymi rogami, tam wyświetlana poczta powędruje. Jest też opcja wyświetlania poczty nie w postaci histogramu, a ikon najczęstszych kontaktów.

Nie znalazłem natomiast wyjaśnienia, co z dostępem do starszej niż 7 dni poczty? Prawdopodobnie jest jakieś dodatkowe menu w postaci kalendarza. Z drugiej strony, kto na mobile przegląda starszą pocztę? Jak już, to korzysta się z wyszukiwarki. Na urządzeniach mobilnych potrzebujemy raczej dostępu do nowej korespondencji, gdzie możemy ją na szybko przeczytać czy wstępnie ją posegregować i w tym Geronimo wydaje się znakomicie sprawdzać. Czekam już tylko, aż pojawi się w polskim App Store.

Źródło: TechCrunch.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu