Felietony

uznaj.pl czyli napiwki dla autorów treści w internecie

Grzegorz Marczak
uznaj.pl czyli napiwki dla autorów treści w internecie
62

Nowo powstały serwis uznaj.pl chce wprowadzić nowy sposób zarabiania na treściach. Może nie jest to nowość w światowym internecie bo za granicą istnieją już takie serwisy ale w naszym internecie nie przypominam sobie abym widział podobne inicjatywy (ale nie jestem pewien). Uznaj.pl to takie połąc...

Nowo powstały serwis uznaj.pl chce wprowadzić nowy sposób zarabiania na treściach. Może nie jest to nowość w światowym internecie bo za granicą istnieją już takie serwisy ale w naszym internecie nie przypominam sobie abym widział podobne inicjatywy (ale nie jestem pewien).

Uznaj.pl to takie połączenie wykopu z opcją dawania napiwków autorom treści. Bloger czy też autor strony umieszcza przy swoich tekstach widget z uznaj.pl, dzięki któremu czytelnicy mogą przelać mu małą kwotę pieniędzy (od 10 groszy do 100 złotych) w uznaniu za dobre i ciekawe teksty, zdjęcia czy też filmy.

Oczywiście aby przelać pieniądze autorowi treści trzeba mieć konto w uzna.pl. (co może być ograniczeniem dla tych którzy chcieliby szybko dokonać płatności).

Treści które zostały uznane przez czytelników stron są publikowane w formie listy znanej z serwisów takich jak digg czy wykop na głównej stronie uznaj.pl. Jest to według autorów serwisu pewnego rodzaju promocja dla treści, które zdobywają uznania.Zapomniałem jeszcze wspomnieć o modelu biznesowym. Z każdego przelewu na konto autor treści 10% zabiera uznaj.pl po to aby pokryć koszty swoich działań i oczywiście troszkę zarobić.

Tyle teorii o świecie w którym chcemy płacić za treści, w którym dajemy napiwki za dobrze wykonaną usługę czy też po prostu dajemy zarobić innym. Rzeczywistość jeśli chodzi o polski internet jest niestety zupełnie inna. Nie lubimy płacić za usługi w internecie a już na pewno mamy dużą niechęć do płacenia za treści które z oczywistych względów powinny być darmowe. W uznaj.pl chodzi jednak nie o klasyczną opłatę ale o formę napiwku i tutaj widzę pewną szansę ale pod warunkiem, że uznaj będzie odpowiednio się pozycjonować.

Niestety w dłuższej perspektywie jestem nadal pesymistą. Nawet jeśli komuś wpadnie na konto 5-10 PLN to raczej będzie to jednorazowa akcja niż źródło permanentnego dopływu gotówki. Efektywność uznaj.pl będzie więc na poziomie widgeta paypal, przez którego autorzy niektórych stron zapraszają do małych dotacji na rzecz swojej internetowej działalności.

Mam jednak nadzieję, że się mylę co do uznaj.pl i podejścia naszych internautów do drobnych datków dla autorów ciekawych treści. Autorom tej inicjatywy życzę oczywiście powodzenia, będę się pilnie rozglądał w poszukiwaniu widgetów uznaj.pl na różnych stronach które odwiedzam.

Pytanie do was - czy umieścicie widget uznaj.pl na swoich serwisach / blogach/ stronach www?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu