Polska

Punkty karne sprawdzisz tylko na jednej stronie w sieci, uważajcie na fałszywki, jedną już znalazłem

Grzegorz Ułan
Punkty karne sprawdzisz tylko na jednej stronie w sieci, uważajcie na fałszywki, jedną już znalazłem
8

Ogromne zainteresowanie nową funkcjonalnością na stronie Obywatel.gov.pl, jaką jest możliwość sprawdzenia punktów karnych online, bez wychodzenia z domu, sprawiła, że zaczęły się pojawiać fałszywe strony wyłudzające dane i pieniądze.

Na stronach Policji opublikowano dziś komunikat z ostrzeżeniem przed takimi stronami, gdzie rzekomo można również sprawdzić liczbę punktów karnych.

W związku z dużym zainteresowaniem jakim cieszy się e-usługa, oszuści, chcąc w sposób nielegalny pozyskać nasze dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzenia punktów karnych w internecie.

O popularności tego rozwiązania pisaliśmy Wam ostatnio w tym tekście. Zamieściłem w nim dodatkowo informacje o tym jak założyć Profil Zaufany, który jest wymagany do zalogowania się na stronie Obywatel.gov.pl i sprawdzenia swojej liczby punktów karnych. To jedyne miejsce w sieci, gdzie można to zrobić.

Sprawdziłem w Google, czy rzeczywiście już ktoś próbuje na tym zarobić i na drugim miejscu, zaraz za Obywatel.gov.pl, w wynikach wyszukiwania na frazę sprawdź punkty karne, pojawia się takowa z formularzem do wpisania danych osobowych:

Po wpisaniu danych, użytkownicy przekierowani są na inną stronę, gdzie informowani są o konieczności dodatkowej weryfikacji - Dla kontroli bezpieczeństwa potwierdź swój numer telefonu.

Wprawdzie jest pod spodem informacja o zapisaniu do listy subskrypcyjnej i jej kosztach, ale już o takich rzeczach czytałem w sieci, że nic mnie już nie zdziwi i myślę, iż niektórzy mniej zaznajomieni z oszustwami w sieci, dają się na takie chwyty nabierać, nie czytając regulaminów czy informacji drobnym drukiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu