Samochody elektryczne to nadal bardzo mała nisza na rynku motoryzacyjnym, nawet w kolebce Tesli, w Stanach Zjednoczonych, w ostatnim kwartale sprzedaż aut elektrycznych stanowiła tylko 1,9% całości. To jednak nie jest dla mnie tak szokujące, jak fakt, że w tym samym czasie udział w rynku aut z manualną skrzynią biegów wyniósł tylko 1,1%.
USA automatyczną skrzynią biegów stoją
Zdawałem sobie sprawę, że w Stanach Zjednoczonych automatyczne skrzynie biegów to w zasadzie standard. Nie byłem jednak do końca świadomy jak bardzo to rozwiązanie jest zakorzenione w tamtejszej motoryzacji. Okazuje się, że w 3. kwartale 2019 roku zaledwie 1,1% nowych aut było wyposażone w ręczną skrzynię biegów. De facto tylko 1 na 100 sprzedanych aut ma tradycyjną przekładnię, która np. w Polsce nadal jest powszechna i częściej stosowana. Chciałem nawet sprawdzić jak Polska prezentuje się pod tym względem na tle USA, ale nie udało mi się znaleźć żadnych świeżych informacji. Podejrzewam jednak, że nadal tradycyjny "manual" ma się bardzo dobrze, z kilku względów, o których powiemy sobie za chwilę.
Jeśli natomiast jakimś wyznacznikiem mogą być oferty sprzedaży aut używanych, to wygląda na to, że automatyczne skrzynie biegów z pewnością nie są w Polsce niszą. Jeśli spojrzymy na oferty na jednym z największych portali ogłoszeniowych, to okazuje się, że 82 000 aut z oferowanych 274 000 ma już automatyczną skrzynię biegów. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku aut nowych, na 31 000 takich ogłoszeń, ponad połowa (16 700) to auta z automatycznymi przekładniami. Wygląda więc na to, że również do naszego kraju powoli trafia moda na automaty.
Dlaczego w Polsce ręczna skrzynia biegów jest popularniejsza?
Większa popularność ręcznych skrzyń biegów w Polsce nie bierze się znikąd. Po pierwsze przy zakupie nowego auta, zazwyczaj do "automatu" trzeba solidnie dopłacić. Ten sam silnik sparowany z automatyczną skrzynią biegów potrafi kosztować 5000, 7000 czy nawet 10 000 PLN więcej, dlatego wiele osób decyduje się na lepsze wyposażenie, zamiast wygody jaką oferuje skrzynia automatyczna. Mam też wrażenie, że w kraju nadal pokutuje opinia, że ewentualne naprawy i serwisowanie automatycznych skrzyń biegów są znacznie droższe niż tych manualnych.
To pewnie po części prawda, choć nie dotyczy każdej konstrukcji. Skrzynie hydrokinetyczne mają bardzo dobre opinie i są w zasadzie niezawodne. Problemy częściej występują ze skrzyniami dwusprzęgłowymi, które są szybsze ale też delikatniejsze. Biorąc pod uwagę, że auta używane, która trafiają do Polski z solidnym przebiegiem mają takie skrzynie, to faktycznie ryzyko awarii może być spore. W przypadku nowych samochodów, tego typu obawy są bezzasadne.
Natomiast kompletnie nie chce mi się wierzyć w opinie typu "lubię jazdę z ręczną skrzynią biegów, bo daje mi lepsze poczucie panowania nad autem". Daje się raczej obserwować tendencję, że jak ktoś już raz przesiadł się na auto z "automatem" to już do "manuala" nie chce wracać, szczególnie jeśli często jeździ w mieście i korkach, które są katorgą dla sprzęgła.
A jakie jest wasze zdanie? Gdybyście mieli wybór w tej samej cenie, to wybralibyście skrzynie manualną czy automatyczną?
Aktualizacja, 13/11/2019, 21:30:
Wynik ankiety po 12 godzinach nie jest tak jednoznaczny jak się tego spodziewałem, ale przewaga automatu jest więcej niż widoczna :-).
źródło: Techspot
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu