Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
E-commerce

UOKiK wszczął postępowanie względem Allegro. Zajmie się prowizjami od sprzedaży!

GU
Grzegorz Ułan
4

Prowizje od sprzedaży na Allegro spędzają sen z oczu sprzedawcom na tej platformie od wielu lat. Nieustające ich podwyżki zainteresowały w końcu UOKiK, który przyjrzy się im i sprawdzi czy aby nie naruszają przepisów antymonopolowych.

Postępowanie to UOKiK wszczął na podstawie skarg sprzedawców, którzy narzekają na wciąż zmieniające się warunki współpracy, a w szczególności nakładanie coraz większych prowizji od ich sprzedaży.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK:

Branża e-commerce rozwija się dynamicznie – na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone.

W szczególności urząd chce sprawdzić ostatnie decyzje Allegro odnoszące się do nałożenia prowizji również na koszty dostawy. Pisaliśmy Wam o tym pod koniec stycznia tego roku.

Dla przypomnienia podam przykład naliczenia takiej prowizji:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

Takie naliczenia nie obowiązują sprzedawanych produktów spełniający warunki Allegro Smart!, w tym przypadku prowizją nadal jest objęty tylko sam koszt produktu, niemniej UOKiK dopatrzył się tu wpływu na ogólny wzrost prowizji na tej platformie sprzedażowej.

Tomasz Chróstny:

Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji.

Postępowanie wyjaśniające ma objąć również zasady udzielania zwrotów pobranych prowizji w przypadku, gdy kupujący rezygnują z kupna danego przedmiotu. Pod lupę urzędu mają być wzięte również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart! oraz zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług, według których Allegro stosuje domniemanie ich akceptacji przez konsumentów.

Źródło: UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: