Microsoft

(Aktualizacja) Uniwersalny schowek - Apple było pierwsze, Microsoft zrobi to lepiej?

Konrad Kozłowski
(Aktualizacja) Uniwersalny schowek - Apple było pierwsze, Microsoft zrobi to lepiej?
24

Skopiuj raz, wklejaj gdziekolwiek - tak w telegraficznym skrócie brzmi opis wprowadzanych przez Apple i Microsoft funkcji. Uniwersalny schowek to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie nowości, dlatego jeszcze bliższa integracja iOS 10 z macOS Sierra bardzo mnie ucieszyła. Czy był to impuls dla Microsoftu, który przywraca ze zmarłych aplikacje OneClip? To całkiem możliwe.

O OneClip usłyszeliśmy po raz pierwszy w maju 2015 roku. Poznaliśmy go wraz z kilkoma innymi programami, nad którymi potajemnie pracował Microsoft, lecz nigdy nie ujrzał światła dziennego. Microsoft zablokował dostęp do wszystkich funkcji aplikacji osobom spoza firmy i wydawało się, że OneClip nie trafi do użytkowników. Sytuacja zmieniła się dokładnie wczoraj za sprawą bardzo obiecujących doniesień serwisu Windows Central.

Wygląda na to, że Microsoft podjął decyzję nie tylko o przywróceniu OneClip, ale i przypisaniu projektu do zespołów rozwijających system Windows i pakiet Office. Wcześniej aplikacja była jednym z efektów działu "garażowego", dlatego taka promocja może sugerować tylko jedno - premiera OneClip jest tylko kwestią czasu.

Co więcej, na platformach Microsoftu stanie się ona integralną cześcią Windows 10 i Windows 10 Mobile, a także samego Office'a. W przypadku pozostałych systemów - iOS-a czy Androida - ujrzymy ją w postaci samodzielnej aplikacji. OneClip będzie pozwalał na przeglądanie skopiowanych do schowka materiałów (linków, tekstu, obrazków itd.) w kolejności chronologicznej, ale będzie też opcja ich sortowania i filtrowania. Jak się okazuje, nazwa OneClip może nie przetrwać do premiery i aplikacja zostanie przedstawiona pod nazwą Bundle.

Uniwersalny schowek w wykonaniu Apple, z którego już teraz mogą korzystać użytkownicy testujący wersje beta iOS 10 oraz macOS Sierra, jest ograniczony do ekosystemu firmy. Microsoft stosuje nieco inną politykę i zamierza zaoferować swoje narzędzie znacznie szerszemu gronu użytkowników. Spoglądając na dotychczasowe działania firmy z Redmond nie jest to żadnym zaskoczeniem - Microsoft wydaje fantastyczne aplikacje na iPhone'a, iPada oraz Androida od dłuższego czasu i nie zamierza tego zaniechać.

Według informacji WindowsCentral, OneClip ma być jedną z flagowych funkcji nadchodzącego uaktualnienia dla Windows. Przypomnijmy, że na przyszły rok zapowiedziane zostały dwie duże paczki aktualizacji, które będą wdrażane w ten sam sposób, co jesienny Fall Update i wakacyjny Anniversary Update. Mówi się też, że Windows 10 zyska "Office Hub", czyli rozwijany z paska zadań panel oferujący skróty do najczęściej używanych aplikacji, narzędzi, dokumentów, multimediów oraz treści obecnych w schowku online, dzięki OneClip/Bundle.

OneClip to Cache

Aktualizacja (11:20, 23.08.2016): Według ostatnich informacji aplikacja OneClip zostanie zaprezentowana pod nazwą Cache (oficjalna strona internetowa, gdzie trwają zapisy do testów), a jej działanie można ujrzeć na poniższym klipie:

Źródło, grafiki: WindowsCentral.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

schowek internetowy