Telekomy

UKE wydało zgody na różne kwoty dopłat, które można pobierać od klientów w roamingu

Grzegorz Ułan
UKE wydało zgody na różne kwoty dopłat, które można pobierać od klientów w roamingu
9

Temat nowych zasad w roamingu nie milknie, a już niedługo powinien wrócić znowu na tapetę wraz ze zbliżającymi się feriami czy w dalszej perspektywie w najbliższe wakacje.

Wielu operatorów już po poprzednich wakacjach, po podliczeniu zwiększonych kosztów w roamingu zwróciło się do UKE o zgodę na stosowanie dopłat dla swoich klientów.

Początkowo dysponowaliśmy informacją, że o zgodę taką wystąpiło sześciu operatorów: Play, Virgin Mobile Polska, Premium Mobile, Netia, VikingCo Poland i nc+, ale dopytaliśmy UKE i w odpowiedzi otrzymaliśmy listę wszystkich operatorów wraz z wyjaśnieniem, o co chodzi w tych dopłatach:

Nowe przepisy dotyczące roamingu regulowanego nie zlikwidowały opłat z tytułu usług realizowanych w roamingu, a jedynie wprowadziły zasadę, że cena za usługi w roamingu w przypadku korzystania w roamingu regulowanego w trakcie okresowych podróży nie powinna być odmienna od ceny ponoszonej za takie same usługi w kraju. Od powyższej zasady przepisy Rozporządzenia unijnego przewidują kilka wyjątków umożliwiających pobieranie dodatkowej opłaty. Jednym z nich jest mechanizm umożliwiający pobieranie dodatkowej, obok ceny krajowej, opłaty po uzyskaniu zgody Prezesa UKE w przypadku, gdy dostawca wykaże w postępowaniu administracyjnym, że nie jest w stanie odzyskać swoich całkowitych rzeczywistych i prognozowanych kosztów świadczenia usług roamingu regulowanego zgodnie z zasadą Roam like at Home. Taki wniosek o uzyskanie zgody na stosowanie dodatkowej opłaty w celu utrzymania zrównoważonego charakteru modelu opłat krajowych, złożyli:

  • Virgin Mobile Polska sp. z o.o.
  • Telefonia Dialog sp. z o.o.,
  • Internetia sp. z o.o.
  • Netia S.A.
  • ITI Neovision S.A.
  • Polkomtel sp. z o.o.
  • Premium Mobile S.A.
  • VikingCO Polnand sp. z o.o.
  • FM Mobile Group sp. z o.o.
  • P4 Sp. z o.o

To był koniec września, a miesiąc później dowiedzieliśmy się, że czterech z nich taką zgodę otrzymało od UKE. Był to Virgin Mobile, nc+, Premium Mobile oraz Plus.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy operatorzy dostali takie same zgody na wszystkie usługi czy takie same stawki. Jak możemy przeczytać w branżowym serwisie TELKO.in, regulator oparł swoje decyzje na podstawie analizy przedstawionych rzeczywistych kosztów roamingu, a te były różne u poszczególnych operatorów.

W przypadku Netii, będą mogli doliczać maksymalnie 0,13 zł netto do każdej minuty połączenia wychodzącego i 0,04 za minutę odebranego. Za SMS-a podobnie - 0,04 zł.Natomiast w przypadku MMS-ów dodatkowe opłaty ustalono na  0,03 zł, tak samo jak za 1 MB transferu danych.

Z kolei Plus będzie mógł stosować dopłaty tylko za połączenia i transfer danych. Za minutę wykonanego połączenia - 0,057291 zł netto, odebranego - 0,0407 zł netto, a za transfer 1 MB - 0,0037 zł netto.

Premium Mobile nie dostał zgody na dopłaty w przypadku MMS-ów, a wysokość maksymalnych dopłat do połączeń wychodzących ustalono na 0,065 zł za minutę, odebranych - 0,0407 zł, za SMS-a - 0,0244 zł, a 1 MB transferu danych - 0,0163 zł.

Virgin Mobile dostał zgodę na dopłaty do połączeń wychodzących - 0,2114 zł, SMS-ów - 0,0732 zł i transferu danych - 0,0325 zł za 1 MB.

Jedynie PM i VM z tej czwórki zdecydowało się na zastosowanie już tych dopłat. Z tym, że w przypadku Virgin Mobile możemy skorzystać z jednego planu w abonamencie, gdzie takich dopłat nie ma i są wliczone w abonament. Warunkiem tutaj jest jednak podpisanie umowy na 24 miesiące, co wydaje się zrozumiałe.

Czekamy też na decyzje w sprawie dopłat dla Orange i T-Mobile, ci operatorzy zdradzili bezpośrednio po publikacji swoich raportów za III kwartał 2017 roku, że również starają się w UKE o takie zgody.

Photo: Flydragonfly/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu