Telekomy

Orange wraca na fotel lidera w średniej szybkości pobieranych danych wśród polskich telekomów

Grzegorz Ułan
Orange wraca na fotel lidera w średniej szybkości pobieranych danych wśród polskich telekomów
10

Rankingi RFBenchmark publikujemy Wam od września zeszłego roku z jednego prostego powodu - wyniki są efektem pomiarów dokonywanych przez Was, w różnych regionach krajów. Dzięki temu możemy mieć ogólny, acz realny pogląd na prędkości internetu mobilnego oferowanego nam przez naszych operatorów.

W raporcie za październik 2017 roku na prowadzenie w średniej szybkości pobieranych danych wysunął się T-Mobile, wynik ten powtórzyli miesiąc później w raporcie za listopad 2017. Poprzednie miesiące z kolei należały do Orange w tym parametrze. W podsumowaniu 9 miesięcy zeszłego roku Orange był tu zdecydowanym liderem.

Zasłużenie więc wrócił na fotel lidera na koniec 2017 roku i wprawdzie nieznacznie, ale na finiszu wyprzedził T-Mobile, jeśli chodzi o średnią szybkość pobieranych danych w technologii LTE. Zresztą pogląd na całoroczne wyniki pokazuje wyraźnie pomarańczową dominację przez większość miesięcy w prędkości pobieranych danych.

Natomiast same wyniki za grudzień 2017 przedstawiały się następująco - najszybciej mogliśmy pobierać dane w Orange (22,68 Mbps), dalej T-Mobile (22,43 Mbps), Play (19,75 Mbps) i na końcu o dziwo tym razem Plus (18,5 Mbps).

W przypadku średniej szybkości wysyłania danych wygrał ponownie Plus (9,6 Mbps), na drugim miejscu Orange (9,53 Mbps), tuz za nim T-Mobile (8,6 Mbps), a na ostatnim miejscu Play (5,81 Mbps). Jeśli chodzi o ping wszyscy operatorzy mieli zbliżone osiągi w okolicach 40 ms.

Zerknijmy jeszcze na dane odnośnie do tych samych parametrów, ale osiąganych w technologii 3G. Tu zdecydowanie wygrywa T-Mobile z prędkościami na poziomie 6.26 Mbps przy pobieranych danych i 2.03 przy wysyłanych danych. Orange zadowolił się najniższym pingiem - 63.05 ms. W ujęciu rocznym i w tej technologii widać najlepsze wyniki Orange, jednak końcówka roku należała tu do T-Mobile.

W kwestii formalnej - ranking grudniowy oparty był na podstawie 25068 pomiarów użytkowników aplikacji mobilnej RFBenchmark. Pomiary dokonywane były w większość w zasięgu LTE (72,77%), 3G (26,35%) oraz 2G (0,88%).

Całość raportu dostępna jest na stronach RFBenchmark.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu