Mobile

Takie aplikacje powinny być standardem każdej uczelni

Kamil Świtalski
Takie aplikacje powinny być standardem każdej uczelni
Reklama

Niestety smartfony przybrały na mocy w momencie, kiedy ja powoli żegnałem się już z moją uczelnią. Patrząc na to, co przygotowano w kompaktowej formie dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach — mogę tylko żałować, że nie załapałem się na tę mobilną rewolucję. Sporo by mi ona ułatwiła.

Czasy uczelniane, mimo całego zestawu niedogodności, wspominam naprawdę miło. Sypiący się budynek w centrum miasta miał swój klimat, podobnie jak korzystanie z własnych komputerów, bo te które oferowała szkoła niespecjalnie nadawały się do bardziej skomplikowanych projektów. Z tego co widzę — wiele wydziałów wciąż ma strony WWW nieprzystosowane do urządzeń mobilnych, o tym że wyglądają jak wyrwane z innej epoki nawet nie wspomnę. Obsługa USOSa nigdy nie należała do przyjemnych, podobnie jak niekończące się kolejki do dziekanatu i wszechobecną dezinformację. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pokazuje jednak, że uczelnię też można przenieść do XXI wieku i przedstawia autorską aplikację, która z pewnością przyda się  tamtejszym studentom: UEKatGuide!

Reklama

Rosnące z roku na rok statystyki pokazujące popularność urządzeń mobilnych raczej nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. W przypadku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach to właśnie smartfony i tablety odpowiedzialne są za ponad 30% ruchu na ich oficjalnej stronie. Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów — uczelnia przygotowała dedykowaną aplikację, za pośrednictwem której mogą oni w mgnieniu oka w wygodnej formie sprawdzić plany zajęć, zdobyć informacje kontaktowe do wykładowców, a także dotrzeć do wszystkich ogłoszeń z dziekanatu. Ci zaś, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na uczelni z pewnością ucieszą się na widok rozbudowanych map, które pozwolą szybko dotrzeć na miejsce i zadbają o to, aby nikt nie zgubił się na kampusie. O to aby nic nam nie umknęło zadbają powiadomienia typu push, a możliwość łatwej personalizacji głównego panelu czy dodawania wydarzeń prosto do kalendarza pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Warto też mieć na uwadze, że to kolejna z oferowanych studentom katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego aplikacja:

Pod koniec 2014 r. powstała pierwsza aplikacja, która w każdej chwili i dowolnym miejscu zapewniała dostęp do aktualnych informacji i wydarzeń na uczelni. W lutym 2016 r. UE Katowice oddał z kolei do użytku Platformę „Ambasadorzy Zagraniczni”, która ma także swój odpowiednik w postaci aplikacji mobilnej „Alumni UEKatowice”. Dzięki niej przyszli studenci z zagranicy - i nie tylko - mogą porozmawiać we własnym języku o uczelni, życiu studenckim, a także o studiowaniu na Śląsku. Pomagają im w tym ambasadorzy – absolwenci uniwersytetu z całego świata, których w łatwy sposób można odnaleźć na mapie i bezpośrednio się z nimi skontaktować.

I jeżeli myślicie, że na tym koniec, to... nic z tych rzeczy. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dość mocno stawia na współczesne formy komunikacji:

O poważnym podejściu do nowoczesnej komunikacji z kandydatami, studentami, absolwentami i pracownikami uczelni świadczy również aktywna obecność UE Katowice w wielu mediach społecznościowych, gdzie uczelnia zyskuje coraz więcej fanów. W marcu tego roku uniwersytet wystartował także z komunikacją na Snapchacie, tworząc Helę – bitmoji, za pomocą którego uczelnia prowadzi narrację publikowanych postów. Warto też nadmienić, że we wrześniu 2015 r., jako pierwsza uczelnia w kraju, przygotowała dla użytkowników Snapchata specjalny geofiltr.

Obecnie aplikacja UEKatGuide dostępna jest wyłącznie na Androida. Trwają już jednak prace nad jej odsłoną dla iOS, która ma pojawić się w przeciągu najbliższych kilku tygodni.

Bardzo cieszy mnie to, że uczelnie powoli zaczynają wykorzystywać potencjał, który drzemie w smartfonach i tabletach. I liczę, że już niebawem doczekamy się więcej podobnych aplikacji, które będą mogły pochwalić się kolejnymi funkcjami — chętnie zobaczyłbym w nich np. możliwość zapisywania się na zajęcia.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama