UC Browser to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie — choć dla wielu może okazać się to szokujące, to produkt o znacznie większym zasięgu niż popularne u nas Opera czy Firefox. UC Browser to produkt za którym stoi UCWeb — firma zaś należy do chińskiej grupy Alibaba (tej samej, która ma u siebie m.in. Aliexpress). Trzeba przyznać, że w Polsce jest to opcja dość niszowa, ale w ostatnich miesiącach mówi się o niej coraz więcej: dlaczego? Co wyróżnia UC Browser? Dlaczego użytkownicy tak chętnie sięgają po ten właśnie produkt?
Zobacz też: Ranking przeglądarek — którą warto wybrać?
UC Browser: trzecia najpopularniejsza przeglądarka na świecie
Początki UC Browser sięgają 2004 roku — to wtedy przeglądarka wystartowała i zaczęła zdobywać uznanie pierwszych użytkowników. Na starcie warto zaznaczyć że to produkt multiplatformowy, który podąża za trendami i trafia na wszystkie popularne w danym czasie systemy. W przypadku tych stacjonarnych sprawa jest prosta: Windows, Linux i autorskie rozwiązania od Apple (macOS, OS X). W świecie mobile jednak transformacje następują dużo szybciej, stąd UC Browser doczekało się wersji nie tylko dla Androida i iOS, ale także: BlackBerry OS, Windows Phone, Java ME czy Symbiana.
Zobacz też: Microsoft Edge — czy obecnie da się już korzystać z tej przeglądarki?
Co sprawia, że użytkownicy tak chętnie sięgają po UC Browser? Przede wszystkim tamtejsza funkcja kompresji danych — przeglądarka korzysta ze swoich serwerów jako proxy, które kompresują dane i zapewniają szybsze ładowanie stron użytkownikom. Tak, nawet tym, którzy korzystają z wolniejszych połączeń internetowych oraz starszych i wolniejszych urządzeń. Bardzo wysoko oceniana jest także opcja tamtejszego szybkiego pobierania, które pozwala szybciej ściągnąć pliki dzięki pobieraniu kilku wątków jednocześnie. Kiedy już jesteśmy przy pobieraniu — to warto też pamiętać, że UC Browser pozwala na pobieranie stron i czytanie ich w trybie offline.
Nie tylko przeglądarka, ale także sklep z aplikacjami
Przywykliśmy już do tego, że każda szanująca się przeglądarka internetowa ma w dzisiejszych czasach sklep, w ramach którego można wyposażyć się w cały zestaw wtyczek i dodatków. W UC Browser sprawy mają się analogicznie: specjalnie dla twórców przygotowano zestaw SDK do tworzenia programów i usprawnień, które pozwolą łatwiej korzystać z internetu.
Zobacz też: Opera najszybszą przeglądarką internetową na świecie!
UC Browser: kontrowersje związane z bezpieczeństwem przeglądarki
Mimo wszystkich powyższych pozytywów i wygody użytkowania, nie jest tak kolorowo, jak wielu z nas by sobie tego życzyło. Specjaliści od spraw bezpieczeństwa donoszą o tamtejszych lukach i zachowaniach, które. nie powinny mieć miejsca. Na karcie produktu w Wikipedii czytamy:
Badania wykazały, że przeglądarka UC nie jest bezpieczna i ma problemy z prywatnością. Ma wiele słabych punktów. Zgodnie z testem Qualys SSL Lab i raportem SSL / TLS High-Tech Bridge’s; Luki w zabezpieczeniach Logjam, FREAK i POODLE można znaleźć w przeglądarce UC. Wykorzystuje przestarzałą kryptografię szyfrowania RC4 z przestarzałym protokołem SSL 3 lub nawet SSL 2, który ma wiele wad bezpieczeństwa. (...) W 2015 roku w ramach wycieków Snowdena ujawniono, że przeglądarka UC przenosi wrażliwe dane IMSI, IMEI, MSISDN, identyfikatora Androida, adresu MAC, dane dotyczące lokalizacji geograficznej i dane wi-fi bez żadnego szyfrowania; które mogłyby być wykorzystywane przez agencje wywiadowcze do śledzenia użytkowników.
W 2016 roku Citizen Lab poinformowało o poważnych problemach związanych z bezpieczeństwem i prywatnością w wersjach angielskiej i chińskiej wersji na Androida przeglądarki UC. Raport skrytykował przekazywanie informacji umożliwiających identyfikację osób różnym komercyjnym narzędziom analitycznym oraz transmisję zapytań użytkowników bez szyfrowania. Udało im się również ominąć szyfrowanie przeglądarki UC, oskarżając ich o używanie nieefektywnych systemów szyfrowania w przesyłaniu danych osobistych abonentów, identyfikatorów urządzeń mobilnych i danych geolokalizacyjnych użytkowników. Pomiędzy majem i czerwcem 2016 roku Grupa Alibaba udostępniła Citizen Lab zaktualizowane wersje przeglądarki UC, aby zweryfikować ich poprawki zabezpieczeń dotyczące tych problemów. W następnej aktualizacji opublikowanej przez Citizen Lab wskazano, że nie wszystkie wcześniej zidentyfikowane wycieki danych i naruszenia prywatności zostały naprawione w przeglądarce UC.
Reklama
UC Browser: podsumowując
Jak widać — w kwestiach bezpieczeństwa i dbałości o prywatność użytkowników, opinie o UC Browser... są raczej negatywne. Z drugiej strony mamy jednak tysiące zadowolonych użytkowników z całego świata, chwalących to, jak sprawnie działa przeglądarka. Są też odpowiedzi twórców na zarzuty. Czy warto korzystać z przeglądarki? Tutaj już sami musicie zadecydować, czy warto ryzykować, gdyby informacje o złych praktykach się jednak sprawdziły.
Wszyscy zainteresowani mogą pobrać UC Browser z oficjalnej strony.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu