34

Ubuntu na tablety zaprezentowane! Apple, Google i Microsoft mają nad czym rozmyślać

I wszystko stało się jasne – o godzinie 17 licznik dobił do zera i system Ubuntu dla tabletów jest faktem. Był to ruch możliwy do przewidzenia, biorąc po uwagę chęć ujednolicenia interfejsów na wszystkich „osobistych urządzeniach”. Skoro Ubuntu znajdziemy na komputerach, a od niedawna na smartfonach, to tablety były kwestią czasu. Jednym z fundamentalnych elementów […]

1I wszystko stało się jasne – o godzinie 17 licznik dobił do zera i system Ubuntu dla tabletów jest faktem. Był to ruch możliwy do przewidzenia, biorąc po uwagę chęć ujednolicenia interfejsów na wszystkich „osobistych urządzeniach”. Skoro Ubuntu znajdziemy na komputerach, a od niedawna na smartfonach, to tablety były kwestią czasu.

Jednym z fundamentalnych elementów systemu jest oczywiście lockscreen – Canonical zdecydowało się na umożliwienie wyboru użytkownika przed rozpoczęciem pracy z tabletem, by jedno urządzenie można było współdzielić pomiędzy kilkoma osobami.

2

Cztery krawędzie, cztery funkcje

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie przez system wszystkich krawędzi ekranu – po lewej stronie odnajdziemy oczywiście nasze najczęściej używane i ulubione aplikacje. Dostęp do tej listy jest możliwy z każdego miejsca w systemie, więc przełączanie się pomiędzy uruchomionymi programami jest bardzo łatwe. Na ekranie głównym widoczne są wszystkie pracujące w tle aplikacje oraz te zainstalowane na urządzeniu.

3

Prawa krawędź skrywa funkcję o nazwę Side Stage, która umożliwia uruchomienie aplikacji w trybie widoku smartfona po prawej stronie ekranu. Co ciekawe, gdy na lewej, większej części otwarta jest aplikacja, która posiada również taki widok to możemy ją umieścić w Side Stage – jednoczesna praca w aplikacji dla tabletu oraz aplikacji dla smartfonu wygląda całkiem interesująco.

5

Centrum powiadomień oraz dostęp do szybkich ustawień znajdziemy w prawym górnym rogu ekranu zsuwając od górnej jego krawędzi u dołowi. Bez odrywania palca od ekranu możemy płynnie przemieszczać się pomiędzy „zakładkami” z informacjami oraz zmieniać wysokość tego okienka. Dolna krawędź to miejsce menu kontekstowe dla każdej z aplikacji, na przykład w odtwarzaczy multimedialnym znajdziemy tam pasek postępu oraz przyciski sterujące.

4

By uczynić pracę z ekranem dotykowym jeszcze łatwiejszą Ubuntu pozwoli na wykorzystanie komend głosowych – na filmie prezentującym możliwości tej opcji dzięki mowie w ciągu chwili odnalezione zostały programy i oferowane przez nie funkcje, jak zmiana ekspozycji czy nasycenia kolorów w GIMP-ie. Udostępnianie treści w sieciach społecznościowych zostało „ustandaryzowane”, więc dzielenie się czymkolwiek z każdej aplikacji będzie wyglądało tak samo, a już teraz wspierane najważniejsze są wszystkie serwisy jak Facebook, Twitter, Pinterest czy Gmail.

6

7

Jedno urządzenie – trzy środowiska

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie łatwość przeniesienia się z wykonywaną czynnością ze smartonu na tablet i z tabletu na komputer. Przy pierwszym scenariuszu, zawartość ekranu smartfona wyświetlana jest przy wykorzystaniu funkcji SideStage, zaś po podłączeniu klawiatury i myszki do tabletu zyskujemy dostęp do typowego Ubuntu i desktopowych aplikacji. Czyżby rzeczywiście Canonical z Ubuntu okazało się szybsze we wprowadzeniu faktycznie zunifikowanego interfejsu dla każdego typu urządzenia który odniesie sukces, wyprzedzając takie tuzy jak Microsoft, Apple czy Google?

8

Oczywiście można stwierdzić, że nie wszyscy użytkownicy tego potrzebują, a oddzielenie grubą kreską systemu z komputera od tego na smartfonie jest niezbędne do efektywnego wykonywania (zawodowych) obowiązków. Mimo to, patrząc na „wyścigi zbrojeń, czyli podzespoły i możliwości urządzeń, które mieszczą się w naszych kieszeniach, uważam że umożliwienie wykorzystania ich jako typowych komputerów po podłączeniu wygodnej klawiatury i myszki jest świetną ideą i niecierpliwie czekam na to, jak powiedzie się w tej misji Canonical.Ubuntu na tabletach zaprezentowane ma zostać podczas targów MWC w Barcelonie już w przyszłym tygodniu. Posiadacze tabletów Nexus 7 i 10 będą mogli zainstalować ten system na swoich urządzeniach. Zapraszam też na oficjalną stronę projektu.