W branży komputerowej obecne są aktualnie dwa, bardzo ciekawe, ale przeciwstawne trendy. Oba dotyczą filozofii systemów operacyjnych. Pierwszy z nich ...
W branży komputerowej obecne są aktualnie dwa, bardzo ciekawe, ale przeciwstawne trendy. Oba dotyczą filozofii systemów operacyjnych. Pierwszy z nich to próba przekształcenia systemu stacjonarnego w rozwiązanie bardziej mobilne, wykorzystujące elementy charakterystycznie dla interfejsu dotykowego. Reprezentantami tego nurtu są Windows 8 i OS X Lion. Drugi z nurtów to próba uczynienia systemu mobilnego, bardziej stacjonarnym. Widać to szczególnie w Androidzie 3.X i 4.X. Natomiast gdzieś na pograniczu mainstreamu twórca Ubuntu, firma Canonical zaprezentowała trzecią koncepcje, która ma umożliwić zmianę androidowego smartphone'a w stacjonarny komputer z systemem tejże firmy.
Koncepcja nie jest nowa, ale jej wykonanie jest według mnie, niezwykle interesujące. Podobne rozwiązanie, w ubiegłym roku zaprezentowała Motorola w smartphonie Atrix 4G. Nosi ono nazwę WebTop. Całość sprowadza się do tego, że telefon pełni funkcję jednostki centralnej, która po podłączeniu do specjalnej stacji dokującej w formie notebooka lub zewnętrznego ekranu oraz klawiatury i myszy, umożliwia pracę w tradycyjnym środowisku pulpitowym.
WebTop, co ciekawe, oparty jest na systemie Canonical. Rozwiązanie Motoroli traktować należy jednak jako „wykastrowane” Ubuntu. Nie umożliwia on uruchamiania aplikacji stworzonych dla tego systemu, a co za tym idzie, pod względem użyteczności jest dość ograniczony.
Rozwiązanie stworzone przez Canonical to natomiast pełny system operacyjny oraz wszystkie elementy znane z Ubuntu. Mamy możliwość pracy z linuksowymi aplikacjami, wśród których znajdziemy między innymi pakiety biurowe lub edytory graficzne. Ubuntu dla Androida ma dostęp do wszystkich plików i danych zgromadzonych w pamięci telefonu, a co za tym idzie możliwa jest wymiana informacji pomiędzy androidowymi i linuksowymi aplikacjami. Generalnie widzę duży potencjał w takim rozwiązaniu. Pojawia się jednak pytanie: jaki smartphone udźwignie dwa systemy operacyjne jednocześnie?
Canonical od początku zaznacza, że Ubuntu dla Androida wymagać będzie urządzenia napędzanego przynajmniej dwurdzeniowym układem ARM, taktowanym z prędkością 1 Ghz na rdzeń. Minimalna ilość pamięci to 512 MB RAM oraz 2 GB pamięci Flash na system. Telefon będzie musiał posiadać układ graficzny posiadający sterownik dla Linuksa oraz wspierający standardy Open GL, ES/EGL. Dodatkowo całość musi być wyposażona w wyjście wideo HDMI oraz port USB-Host.
Wydaje się więc, że smartphone'y takie jak Samsung Galaxy S II lub Note, HTC Sensation powinny bez problemu uruchomić Ubuntu. Zanim jednak do tego dojdzie, Canonical musiałoby udostępnić rozwiązanie do samodzielnej instalacji. Przynajmniej na razie, firma milczy w tej sprawie. Podejrzewam, że w dużym stopniu przeszkodą jest konieczność zrootowania urządzenia w celu instalacji. Firma poszukuje natomiast partnerów wśród producentów, którzy byliby zainteresowani produkcją smartphone'ów z fabrycznie zainstalowanym Ubuntu dla Androida.
Nie wiem jak Wy, ale ja czekam z niecierpliwością na pierwsze modele androidowych smartphone'ów z Ubuntu na pokładzie. Oby Canonical udało się pozyskać partnerów.
Więcej szczegółów: http://www.ubuntu.com/devices/android
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu