Felietony

50 najbardziej innowacyjnych firm świata. Apple, Facebook i Google w czołówce

Marcin Kamiński
50 najbardziej innowacyjnych firm świata. Apple, Facebook i Google w czołówce
21

Ukazała się kolejna edycja corocznego podsumowania wyłaniającego 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Lista sporządzona przez serwis FastCompany ukazała się już po raz czwarty i w tym roku na samym szczycie wymienia trzy firmy związane z nowymi technologiami: Apple, Facebooka oraz Google. W...

Ukazała się kolejna edycja corocznego podsumowania wyłaniającego 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Lista sporządzona przez serwis FastCompany ukazała się już po raz czwarty i w tym roku na samym szczycie wymienia trzy firmy związane z nowymi technologiami: Apple, Facebooka oraz Google. Wedle autorów zestawienia to właśnie działania tych spółek mają największy wpływ na rynek oraz kulturę. Na kolejnych pozycjach listy znalazł się Amazon, Twitter, a nawet... telewizyjny kanał HBO.

Lista 50 najbardziej innowacyjnych firm zaczyna się od marek kojarzonych jednoznacznie z nowymi technologiami. Nie dzieje się tak przypadkowo - Apple zostało docenione za wpływ na otaczający rynek. Ich iPad zdominował rynek tabletów, a wprowadzona w ostatniej generacji iPhone'a funkcja Siri wymusiła na innych producentach prace nad podobnymi zaawansowanymi opcjami sterowania głosem. Na ocenę wpływ miały także rekordowe wyniki finansowe Apple za ubiegły rok.

Uplasowany na drugiej pozycji serwis społecznościowy Facebook swój sukces w dużej mierze zawdzięcza osobie Marka Zuckerberga. Mimo młodego wieku dorobił się ogromnych pieniędzy i zmienił nasze zachowania podczas korzystania z sieci. Dzielenie się wszelakimi treściami z internetu dzięki Facebookowi stało się bardzo popularne, a nieustannie dopracowywany system reklam na Facebooku sprawia, że cały biznes staje się bardziej i bardziej dochodowy.

Google uznane zostało za trzecią najbardziej innowacyjną firmę świata. Z ostatnich działań Google doceniono starania oderwania się od wyszukiwarki internetowej i stworzenia całego portfolio udanych produktów. Rozwój takich usług jak GMail, Google+, YouTube czy Android wychodzi firmie na dobre.

W dalszej części zestawienia najbardziej innowacyjnych firm znajdziemy także Amazona (za łączenie sprzedaży i produkcję sprzętu), Square'a (za innowacje w płatności telefonem), Twittera (za napędzanie społecznego dialogu), Dropboxa (za wzrost mimo konkurencji), LinkedIn (za rozwój), czy PayPala (za ułatwianie zakupów przez sieć). Innowacją wykazują się jednak nie tylko te firmy, które powiązane są z internetem i nowymi technologiami. Wśród wyróżnionych firm znajduje się między innymi kanał telewizyjny HBO (za HBO Go), Tesla Motors (za elektryczne samochody), NFL (za zmiany w lidze) oraz Starbucks (za innowacje w handlu). Pełną listę 50 najbardziej innowacyjnych firm świata znajdziecie pod tym adresem.

Jako ciekawostkę przypominamy zwycięzców zestawień z poprzednich lat:
2011: 1. Apple 2. Twitter 3. Facebook
2010: 1. Facebook 2. Amazon 3. Apple
2009: 1. Team Obama 2. Google 3. Hulu

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAppleTwitterFacebook