Gry

Ubisoft cenzuruje South Park w Europie

Kamil Ostrowski
Ubisoft cenzuruje South Park w Europie
14

Wyobraźcie sobie, że robiąc grę na podstawie Dextera staracie się unikać scen morderstw. Albo w Breaking Bad: The Video Game, sceny z laboratorium w którym produkuje się metaamfetaminę zostały wycięte. Mniej więcej podobne mam odczucie, kiedy słyszę, że cenzuruje się South Park: The Stick of Truth....

Wyobraźcie sobie, że robiąc grę na podstawie Dextera staracie się unikać scen morderstw. Albo w Breaking Bad: The Video Game, sceny z laboratorium w którym produkuje się metaamfetaminę zostały wycięte. Mniej więcej podobne mam odczucie, kiedy słyszę, że cenzuruje się South Park: The Stick of Truth.

Zapytani o najbardziej kontrowersyjny serial w dziejach, pewnie wiele osób wskaże South Park. Polityczna poprawność wyleciała przez okno już w 1997 roku, kiedy przygody czterech chłopców z małej miejscowiści gdzieś w Kolorado, zadebiutowały na Comedy Central. Żarty ze stereotypów, z grup etnicznych, rasowych, społecznych, z mniejszości i większości, z konkretnych osób, instytucji i sytuacji. Z ludzi w ogóle. South Park nie oszczędza nikogo. Ale Ubisoft, wydawca gry, nie oszczędził kultowego serialu.

South Park: The Stick of Truth zostanie ocenzurowany wszędzie poza Ameryką. Okej, jestem w stanie zrozumieć, że trzeba było usunąć swastyki w niemieckiej wersji, ponieważ tamtejsze prawo w ogóle zabrania ukazywania symboli nazizmu, ale reszta Europy?

Czego zabraknie w South Park: The Stick of Truth? Mini-gierek,  w której doktor dokonuje na nas, albo na ojcu Stana aborcji, a także pięciu scen związanych z sondą analną (klasykiem dla fanów serialu). Na papierze brzmi to faktycznie straszne, ale pamiętajmy, że ma być to gra obrazoburcza, podobnie jak obrazobórcza jest kreskówka, na podstawie której powstaje.

Co będziemy mieli zamiast interaktywnych scen? Obrazek wraz ze słownym opisem tego, co się działo.

Cóż, ostatnie kilkanaście lat, podczas których aktywnie działano przeciwko grom wideo, doszukując się w nich źródła wszelkiego zła, zrobiły swoje. Europejski oddział Ubisoftu sam się ocenzurował, nie było potrzebne do tego nawet żadne opresyjne ustawodawstwo. Aha, sytuacja dotyczy tylko wersji na PlayStation 3 i Xboksa 360. Wersja na PC pozostanie nienaruszona. Tyle dobrego.

South Park: The Stick of Truth zadebiutuje w Polsce 6 marca. Generalnie rzecz biorąc gra zapowiada się interesująco. Z zakupem wstrzymałbym się jednak do czasu pojawienia się recenzji – o ile humor raczej nie zawiedzie (pod warunkiem, że lubicie takie klimaty), tak o mechanice niewiele wiadomo poza tym, żę będziemy atakować wrogów pierdami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

south parkEuropaubisoft