Mobile

Uber zmuszony do przerwania testów autonomicznych aut [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Uber zmuszony do przerwania testów autonomicznych aut [prasówka]
13

Uber nie ma ostatnio lekko. Firma notuje duże straty, a jedyna deska ratunku - autonomiczne samochody - nie wejdzie zbyt prędko do użytku. Właśnie anulowano ich testy w San Francisco.

Uber i autonomiczne samochody

Problemem Ubera są regulacje prawne. Samochody nie zostały bowiem zarejestrowane jako autonomiczne, co wymaga przyznania stosownego zezwolenia. Firma tłumaczy, że w każdym pojeździe znajduje się człowiek, więc nie różnią się one pod tym względem od zwykłych samochodów. Ale to nie koniec problemów. Autonomiczne samochody aktualnie nie radzą sobie też z prawidłowym rozpoznawaniem rowerzystów, a w jednym z przypadków zanotowano przejechanie na czerwonym świetle. W każdym razie upłynie jeszcze sporo czasu, zanim Uber dopracuje tę technologię na tyle, aby mogła wyjechać na ulice bez udziału kierowców. A tymczasem firma ciągle notuje ogromne straty.

Polska w Civilization VI

Firaxis pozytywnie zaskakuje i wprowadza do Civilization VI Polskę jako nową cywilizację. Ostatni raz Polacy zostali wprowadzeni jako dodatek do Civilization V, a więc regularnie goszczą w tej serii. W nowej grze naszą nacją kierować ma królowa Jadwiga. Unikatową jednostką jest husaria (a jakże), a budynkiem - sukiennice. Dostaliśmy też nowy scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi. Dodatek z polską cywilizacją jest płatny (ok. 22 złote). Równolegle zadebiutowała też paczka scenariuszy wikingów, którą można zakupić w takiej samej cenie.

Świąteczne oferty OVH

Trzy miesiące konta Exchange za darmo i 25 proc. tańsze serwery dedykowane. Do 4 stycznia w OVH obowiązuje promocja, w ramach której znacznie obniżono ceny. Standardowo nie piszemy w prasówce o tego typu rzeczach, ale OVH w komunikacie prasowym przekonuje, że to naprawdę konkurencyjne stawki. Czy tak jest w istocie? Sami oceńcie. Strona z promocją dostępna jest pod tym linkiem.

Nokia pozywa Apple'a

Patentowe przepychanki nie mają końca. Tym razem Apple'a pozywa... Nokia. Firma składa pozwy w Niemczech oraz USA. Sprawa dotyczy 32 patentów, które w 2011 roku Apple zgodził się licencjonować, ale od wycofał się ze swojej oferty. Opisywane technologie są związane z różnymi aspektami działania urządzeń mobilnych: od wyświetlaczy, przez chipsety, a na łączności skończywszy. Apple regularnie walczy na tym polu. Nie tak dawno firma płaciła miliony za patenty naruszone w Siri i Facetime.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu