Kojarzycie film Pixels (polski tytuł: "Piksele")? To raczej średnio udana komedia, w którą próbowano wpleść gry komputerowe. Wszystko opiera się na ni...
Twórcy Pixels tak gorliwie ścigali piratów, że skasowali z Vimeo własny trailer
Kojarzycie film Pixels (polski tytuł: "Piksele")? To raczej średnio udana komedia, w którą próbowano wpleść gry komputerowe. Wszystko opiera się na niezbyt porywającej historii, w której piksele atakują Nowy Jork. Abstrahując jednak od samej historii, premierze towarzyszy szczególnie intensywna kampania antypiracka. Aż nazbyt intensywna...
Entura International, firma reprezentująca interesy wytwórni Columbia Pictures wymusiła na serwisie Vimeo usunięcie ogromnej liczby klipów wideo z frazą "Pixels" w nazwie. Wszystko w oparciu o ustawę Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Ruch ten był wymierzony oczywiście w pirackie wersje kinowego (s)hitu (przepraszam, nie mogłem się powstrzymać), jednak rykoszetem oberwali niewinni. Na tej liście znajduje się m.in. organizacja non-profit NeMe, która w 2006 roku opublikowała na Vimeo właśnie film o takiej nazwie. Jak sami tłumaczą:
Film został wyreżyserowany przez cypryjskiego filmowca z wykorzystaniem własnych zdjęć, dźwięków oraz muzyki przy bardzo skromnym budżecie.
To tylko jeden z wielu przykładów. Z Vimeo usuwane były filmy, które nie mają absolutnie nic wspólnego z Pixels poza taką samą nazwą. Powiedzmy sobie szczerze - jest to bardzo popularna fraza, zatem nikogo chyba nie powinno to dziwić, czyż nie? Na tym nie koniec, bo z serwisu poleciał również nagradzany krótki film Patrick Jeana z 2010. Wydaje się on być inspiracją dla twórców Pixels, bo opowiada o inwazji pikseli na Nowy Jork. W sumie obejrzano go miliony razy. Dziś została jedynie wersja na YouTube w 360p...
Wiecie co jest w tym wszystkim najzabawniejsze? Entura International zgłosiło do usunięcia również oficjalny trailer filmu Pixels. I tu należy im się punkt za skuteczność, bo jest to jedynym film powiązany w jakiś sposób z tą premierą spośród wszystkich, które dotknęła czystka. Co ciekawe, na Vimeo pozostało jeszcze całkiem sporo filmów o tytule Pixels. Pozostaje zagadką, czym kierowali się pracownicy firmy, przygotowując swoje zgłoszenie.
Sytuacja to pokazuje, jak ułomna jest ustawa DMCA. Daje ona prawo wielkim firmom operującym miliardami dolarów do płacenia takim właśnie trollom, jakim jest Entura International. W rezultacie twórczość uznanych artystów, niezależnych twórców i organizacji pozarządowych może zostać w dowolnej chwili usunięta z internetu. Przy czym nie wszyscy mają dość determinacji, aby dochodzić swoich praw. Czy to nie absurdalne?
Aktualizacja
Nieprawidłowo usunięte z Vimeo filmy zostały już przywrócone. Co oczywiście nie zmienia faktu, że cała sytuacja jest absurdalna, a działania organizacji antypirackiej wykraczają daleko poza logikę.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu