Przeglądarki internetowe

Twórcy MxNitro zarzekają się, że stworzyli najszybszą przeglądarkę internetową na świecie

Tomasz Popielarczyk
Twórcy MxNitro zarzekają się, że stworzyli najszybszą przeglądarkę internetową na świecie
28

Szybkość - taki cel przyświecał twórcom MxNitro. Nowa przeglądarka internetowa ma być najszybszym tego typu programem na świecie. Minimalistyczny interfejs, ubogi zasób funkcji i praktyczny brak możliwości konfiguracji schodzą na dalszy plan. Ma być szybko! I rzeczywiście jest. MxNitro to projekt...

Szybkość - taki cel przyświecał twórcom MxNitro. Nowa przeglądarka internetowa ma być najszybszym tego typu programem na świecie. Minimalistyczny interfejs, ubogi zasób funkcji i praktyczny brak możliwości konfiguracji schodzą na dalszy plan. Ma być szybko! I rzeczywiście jest.

MxNitro to projekt twórców przeglądarki internetowej Maxthon, którą pewnie większość z Was kojarzy. Od marca bieżącego roku zespół rozwijał równolegle dodatkowy projekt. Założenie było bardzo proste - stworzenie jak najprostszego i najszybszego programu do wyświetlania stron internetowych. Rezultaty są zaskakujące.

Autorzy zapewniają, że MxNitro instaluje się i uruchamia trzykrotnie szybciej niż Chrome 37, która (ich zdaniem) była dotąd najszybszą przeglądarką na świecie. Szybkość ładowania stron ma być w tym wypadku większa o 30 proc. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Witryny faktycznie są ładowane błyskawicznie. Rzeczywisty przyrost wydajności zapewne uda się ocenić dopiero po przeprowadzeniu pierwszych testów, ale już teraz widać, że plan (przynajmniej częściowo) się powiódł.

Szybkość została jednak okupiona pewnymi ustępstwami. Twórcy postawili na minimalistyczny, pozbawiony wszelakich dodatków interfejs. Jedyne, co tutaj znajdziemy to wsparcie dla kilku wyszukiwarek internetowych oraz system zakładek. Brakuje jakiegokolwiek menu z opcjami czy panelu ustawień. O wsparciu dla rozszerzeń możecie pomarzyć - podobnie zresztą jak o możliwości personalizacji przeglądarki. Jest prosto i szybko.

Na co komu taki program? Twórcy tłumaczą, że może to być idealne rozwiązanie dla osób, które przeglądają internet na starszych maszynach. Małe zapotrzebowanie na pamięć i moc obliczeniową CPU mają sprawić, że otwieranie nawet bardzo rozbudowanych witryn będzie przebiegało o wiele sprawniej. Nie da się jednak ukryć, że dla osoby przyzwyczajonej do tych wszystkich funkcji, które oferują współczesne przeglądarki, korzystanie z MxNitro będzie bardzo bolesne. Projekt znajduje się dopiero w fazie beta, więc prawdopodobnie z czasem otrzyma pewne podstawowe funkcje (w tym ekran ustawień).

Swoją drogą właśnie w ten sposób kiedyś zaczynało Chrome - miało być prosto i szybko. Z czasem ta idea się rozmyła, a przeglądarka przybierała na wadze oraz otrzymywała nowe funkcje. Dziś niczym nie przypomina już tego skromnego programu o podstawowych możliwościach. Tryb Windows 8, zintegrowany system powiadomień, platforma do uruchamiania aplikacji z menedżerem okien - to wszystko w jakimś stopniu odbija się na szybkości działania. Czy wobec tego MxNitro będzie tak bardzo pożądanym powiewem świeżości?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChromePrzeglądarki