Facebook

Twój profil na Facebooku zdradzi, czy nadajesz się do pracy. Rekruterzy czuwają!

MK
Marcin Kamiński
21

Wykorzystanie mediów społecznościowych w rekrutacji to ostatnio gorący temat – poruszaliśmy go także na łamach Antyweb. Najnowsze badania, przeprowadzone przez amerykańskie uniwersytety, przekonują o możliwości oceny kandydata do pracy wyłącznie na podstawie jego profilu na Facebooku. Mowa oczywiści...

Wykorzystanie mediów społecznościowych w rekrutacji to ostatnio gorący temat – poruszaliśmy go także na łamach Antyweb. Najnowsze badania, przeprowadzone przez amerykańskie uniwersytety, przekonują o możliwości oceny kandydata do pracy wyłącznie na podstawie jego profilu na Facebooku. Mowa oczywiście o wypracowaniu sobie zdania przez osoby rekrutujące na temat ewentualnego kandydata i ustalenie, czy warto zaprosić go na rozmowę w sprawie pracy. W niektórych przypadkach ocena zawartości profilu na Facebooku może być bardziej skuteczna niż standardowy test IQ.

Eksperyment wyglądał następująco: profesjonalistów od rekrutacji oraz studentów poproszono o ocenę wybranych profili na Facebooku. Mieli oni 10 minut na przebrnięcie przez profil każdego z ponad 50 kandydatów, po czym musieli ocenić ich w sferze podstawowych cech osobowości (otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność). Sześć miesięcy później porównano oceny profili Facebooka z ocenami faktycznej pracy osób do nich należących. Co się okazało? Zauważono silny związek pomiędzy ocenami takich cech jak ciekawość intelektualna, ugodowość i sumienność.

Jeden z autorów badania, Don Kluemper, uspokaja wszystkie osoby udzielające się na Facebooku – nie jest konieczne czyszczenie swojego profilu, nawet jeżeli staramy się aktualnie o pracę. Nie należy przeceniać zawartych w serwisie społecznościowym informacji i zdjęć. Faktycznie, fotografia przedstawiająca nas kompletnie pijanego i leżącego w trawie nie wpłynie zapewne pozytywnie na opinię o nas, jednak zwykła fotka z piwem w ręku ze spotkania z przyjaciółmi już nie powinna wpływać na postrzeganie nas w negatywny sposób.

Warto wspomnieć również o drugim badaniu, które przeprowadzono na podobnych zasadach. Tym razem podjęto się oceny aż 244 profili na Facebooku i skoncentrowano się na sukcesach akademickich badanych osób. W tym przypadku wyniki są bardzo ciekawe – ocena profilu w serwisie społecznościowym okazała się skuteczniejsza w przewidywaniu średniej ocen na studiach niż znanym wszystkim doskonale test na inteligencję (IQ).

Sam Kluemper przyznaje, że wyniki należy traktować z pewnym dystansem. „Są tysiące testów, które udowadniają związek osobowości z wydajnością w pracy, podobne eksperymenty na Facebooku muszą zostać jednak jeszcze wielokrotnie powtórzone” – dodaje.

Źródło obrazka: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pracaFacebook