VOD

TVP chce być liderem w internecie. Planują wprowadzenie OTT i rozwój VOD

WM
Weronika Makuch
8

Telewizja internetowa osiąga szczyty popularności. Nic dziwnego, że nawet TVP doszło do wniosku, że warto się nią zainteresować.

Usług VOD w Polsce nie brakuje. Oczywiście nie mamy dostępu do wszystkich portali świata, ale uważam, że jest całkiem nieźle. Rodzime serwisy również robią, co mogą, aby nadążać za światowymi trendami. Niedawno pisaliśmy o rozwoju Player.pl, wcześniej wspominaliśmy o starcie TVN24 GO. Nie brakowało również informacji o Polsacie, a konkretniej o ich usłudze OTT (Over-the-Top). Teraz pora, aby ocknęło się TVP. Publiczny nadawca od dawna ma serwis TVP VOD, który stara się powolutku rozwijać. Przez publiczny charakter instytucji, większość biblioteki to darmowe materiały. Istnieje również strefa ABO, która dostępna jest dla osób opłacających abonament RTV. Tam widzowie mogą zobaczyć również zagraniczne produkcje, głównie od BBC.

TVP zastanawia się nad wprowadzeniem OTT

Transmisje z parlamentu, alerty pogodowe i dzienniki regionalne - dla niektórych widzów właśnie to są zalety VOD od TVP. Jeszcze inni powiedzą, że cenią ich za rozwój HbbTV. Już niedługo do plusów być może dołączy usługa OTT. Publiczny nadawca zdecydował się na przeprowadzenie badań w swojej grupie docelowej, chcąc sprawdzić, czy takie działania w ogóle mają większy sens. Nie ukrywajmy, odbiorcami TVP są raczej osoby starsze. Jeżeli tylko ankiety potwierdzą opłacalność tego rozwiązania, TVP z pewnością będzie dążyć do zostania liderem rynku pod względem dystrybucji programów.

Netflix trzy razy większy od konkurencji, ale wydatki Polaków na VOD to grosze

Publiczny nadawca ma olbrzymie zasoby w postaci filmów, serialu czy programów telewizyjnych. Do tego dochodzą wspomniane wyżej transmisje oraz relacje sportowe. TVP kładzie nacisk szczególnie na te drugie, rozwijając aplikację TVP Sport i negocjując powstanie TVP Sport2. W bibliotece znajdują się także produkcje z czasów PRL-u. W ramach projektu digitalizacji archiwalnych treści wideo, odnowiono cenione filmy i seriale jak np. Alternatywy 4 czy Stawka Większa niż życie.

Disney chce pokonać Disneya w pojedynku o najważniejsze studio na świecie. Wszystko zależy od was

Już wkrótce może zniknąć również abonament RTV. Po ewentualnej jesiennej wygranej obecnej partii rządzącej, obowiązek ma zostać zniesiony. Od tej pory państwo przeznaczałoby samo konkretną kwotę na media publiczne. Wiemy doskonale, że nikt nie zmusi Polaków do płacenia tego abonamentu, więc zastosowanie takiego rozwiązania wydaje się sensowne. Oczywiście można byłoby się też kłócić o nowe metody finansowania i jakość otrzymywanych produkcji, ale to często rzecz gustu. Niech TVP śmiało się rozwija, niech wchodzi szturmem w internet i niech mu się dobrze wiedzie z tym OTT. Może wprowadzi to całkowicie nową jakość do telewizji publicznej, kto wie?

 

Źródło: VOD News

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: