Felietony

Ja nazwałbym to "efektem Netfliksa" - Player.pl staje się ważniejszy od TVN-u

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

1

Nieśmiałe przedpremiery nowych odcinków seriali czy eksperyemnty w postaci seriali online Player.pl ma już za sobą. Teraz ten serwis pokazuje siłę mocnymi debiutami, które wyprzedzają emisję nowości na TVN od kilka miesięcy.

Advertisement

Początki serwisu Player.pl całkowicie rozmijają się z aktualną strategią rozwoju platformy. Usługa VOD była traktowana jako uzupełnienie oferty telewizyjnej oraz nowoczesny sposób na nadrobienie zaległości. Pod kilkoma względami Player.pl mnie po prostu zniechęcał, a jednym z głównych powodów była jakość oferowanych materiałów, które niejednokrotnei nie były w ogóle przygotowane do emisji w Internecie, bo na serwery trafiały pliki na przykład z letterboxem. To nie były przyjemne seanse.

Nadchodzące polskie seriale - oto, na co warto czekać

Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie. Na tle reszty polskich VOD Player.pl jako jedyny wspiera rozdzielczość 4K regularnie poszerzając ofertę o tego typu produkcje. Produkcja własnych seriali i podkręcenie starszych tytułów zasługuje na dużą pochwałę. Dopracowano też aplikacje mobilne oraz wersję przeglądarkową, jak również aplikacje na smart TV. Mimo to. brak wsparcia dla Chromecasta i aplikacji dla Apple TV mnie nadal frustruje. Generalnie rzecz biorąc, Player.pl poczynił naprawdę spory krok naprzód, a teraz o jego znaczeniu świadczą nie tylko kwestie techniczne i rozbudowana oferta, ale pojedyncze premiery, pokazujące jak istotnym elementem układanki włodarzy firmy, jest ta usługa VOD.

Motyw najpierw w Player.pl, na TVN kilka miesięcy później

Dowiedzieliśmy się właśnie, że nadchodzący głośny serial Motyw, do którego zdjęcia jeszcze trwają, będzie miał swoją premierę w serwisie Player.pl. Nastąpi to późną jesienią tego roku, zaś emisja na antenie TVN jest zaplanowana dopiero na wiosnę. Do tej pory Player.pl był miejscem, gdzie odbywały się przedpremiery nowych odcinków emitowanych w TV, ale to telewizyjna ramówka dyktowała wszystkie terminy. W przypadku Motywu sytuacja będzie wyglądać jak przy 2. sezonie Pod powierzchnią - na Player.pl widzowie oglądają nowe odcinki od kilku tygodni, ale na TVN serial zagości dopiero jesienią. Prawdopodobnie kluczową decyzją było zadedykowanie serialu "Chyłka - Zaginięcie" właśnie Playerowi. W rozmowie z Wirtualnymi Mediami Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN Discovery Polska, przyznał że właśnie ten tytuł był jedną z najważniejszych przyczyn wzrostu subskrypcji.

Tak, to jest ten tzw. efekt Netfliksa....

Taki obrót spraw powoduje, że firma coraz chętniej będzie wybierać debiuty najważniejszych produkcji w pierwszej kolejności właśnie na Player.pl. Taki model dystrybucji powoduje, że widzowie dysponują (prawie) kompletną swobodą w oglądaniu i do pełnego doświadczenia binge-watchingu brakuje tylko udostępnienia wszystkich odcinków danego sezonu jednego dnia. TVN nadal się na nie decyduje, a tylko raz zrobiło to HBO w przypadku Ślepnąc od świateł, gdy calutki sezon zawitał na HBO Go.

Najważniejsze premiery sierpnia – co obejrzeć?

Nie mam żadnych wątpliwości, że największy wpływ na taką sytuację na rynku VOD ma gigant z Los Gatos z Kalifornii. Netflix spopularyzował jednoczesne premiery wszystkich odcinków serii począwszy od swojego pierwszego serialu House of Cards, który zadebiutował w 2013 roku. Większość widzów była wręcz zszokowana faktem, że całość jest od razu na wyciągnięcie ręki (po pilota) i to oni zdecydują ile odcinków obejrzą i kiedy zakończą seans całej historii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu