Po Godzinach

Trzy oferty subskrypcji Empik Go na audiobooki - jak wypadają na tle Storytel i Audioteki?

Konrad Kozłowski
Trzy oferty subskrypcji Empik Go na audiobooki - jak wypadają na tle Storytel i Audioteki?
36

Empik przedstawił już swoją kompletną ofertę subskrypcji na audiobooki w ramach Empik Go. Oprócz lektur szkolnych, od których się wszystko zaczęło, później dołączyły dwa nowe abonamenty na wszystkie audiobooki oraz bajki. Jak oferta wypada na tle Audioteki i Storytel?

Oferty abonamentowe wkroczyły już do wszystkich najważniejszych kategorii multimedialnych - filmy i seriale, muzyka, gry, a także książki są dostępne w ramach comiesięcznych zobowiązań, z których możemy jednak zrezygnować w dowolnym momencie. Na polskim rynku ebooki i audiobooki oferują między innymi Legimi, Audioteka i Storytel, a kojarzony do tej pory przede wszystkim z rynkiem klasycznych książek Empik zażarcie walczy o uwagę użytkowników wybierających cyfrowe odpowiedniki. Sklep z ebookami to jedno, ale oferta z subskrypcją to drugie i dziś znamy już wszystkie propozycje Empiku - do wyboru są aż trzy warianty.

Empik Go - trzy oferty na audiobooki (i ebooki)

O pierwszym z nich pisaliśmy, gdy tylko pojawił się na stronach Empiku - abonament na lektury został wyceniony na 9,99 zł. W ramach tej opłaty otwieramy drzwi do ponad 200 ebooków i audiobooków dedykowanych uczniom klas 4-8 oraz liceum. Dodatkowo w ofercie znajdują się też inne materiały, które mogą się okazać pomocne. W sumie mamy więc około 400 tytułów. Drugą, pod względem debiutu, ofertą jest nielimitowany dostęp do audiobooków - za 19,99 zł (docelowo będzie to 29,99 zł) miesięcznie otrzymujemy do dyspozycji 3174 pozycji w katalogu, w tym nowości dostępne na wyłączność w Empiku w aplikacji Empik Go.

Najnowszym członkiem oferty Empiku jest abonament na "Bajki do słuchania" kosztujący 9,99 zł miesięcznie. Jak sama nazwa wskazuje w przygotowano tu zbiór bajek i baśni, których jest ponad setka - wśród lektorów znajdują się Irena Kwiatkowska i Piotr Fronczewski i nie brakuje bajek muzycznych z archiwum Polskich Nagrań, które oferowane są tylko w ramach abonamentu (nie można ich kupić osobno). Pełną ofertę przejrzycie tutaj, a za pierwsze 7 dni korzystania z usługi nie zapłacicie ani złotówki.

Abonament Audioteka Plus (i karnety)

Tak rozbudowana i różnorodna oferta to coś odmiennego w porównaniu do największych rywali Empiku, czyli Audioteki i Storytel. Pierwszy z serwisów posiada tylko jedną propozycję abonamentową, która sprowadza się tak naprawdę do możliwości obniżenia ceny pojedynczych tytułów - zamiast standardowej ceny, zapłacimy za audiobook za każdym razem tylko 19,90 zł. Taka kwota jest co miesiąc pobierana z naszej karty i nie ma możliwości podniesienia limitu, ale każdy z audiobooków trafia na stałe na nasze konto, z którego można go pobrać i dowolnie używać.

Alternatywą są karnety na audiobooki 5, 10 lub 20 za odpowiednio 149, 249 lub 429 złotych, gdzie wybór mamy spośród ponad 6 tysięcy tytułów (istnieje też karnet na bajki - 3 tytuły za 49,90 zł), ale nijak ma się to do modelu subskrypcyjnego. Mimo wszystko, uważam że trzeba o tym wspomnieć w takim porównaniu.

Storytel - bez kombinacji, z jedną ofertą

Storytel również oferuje tylko jeden wariant cenowy (29,99 zł), ale przy comiesięcznej opłacie możemy słuchać różnych treści -  audiobooków, seriali, podcastów, które nie są dostępne gdziekolwiek indziej. Czasami odnalezienie tytułu, który będzie nam odpowiadać, zajmuje dłuższą chwilę, ale wybór jest spory.

Lecton - jedna opłata, audiobooki na mobile

Jednym z najnowszych graczy na polskim rynku jest mało znany Lecton, który zasilany jest katalogiem Audioteki. Pozwala na słuchanie audiobooków (oraz podcastów) na urządzeniach mobilnych - tych pierwszych jest blisko 2000 do wyboru. Cena to 29,90 zł miesięcznie, kwota rozliczana jest przez sklep App Store lub Google Play w zależności od tego, czy używacie Androida czy iOS-a, ale istnieje też opcja zalogowania się na www i rozliczania przez PayPal lub za pomocą karty. Do końca stycznia możecie skorzystać z promocji i aktywować subskrypcję za 14,9o zł.

Co wybrać? Empik vs. Storytel vs. Audioteka vs. Lecton

W takiej sytuacji, dwie tańsze oferty Empiku będą interesowały osoby o bardzo konkretnych potrzebach (bajki lub lektury), natomiast najdroższa - kosztująca tyle samo, co abonament Storytel i Audioteki oraz Lecton - będzie rywalizować z pierwszą wymienionych usług. Wszystko rozbija się o Wasz gust, dlatego bardziej niż wskazane jest sprawdzenie katalogu osobiście i ocenienie, gdzie znajduje się więcej tytułów, które Was zainteresują. Audioteka to dobry wybór dla tych, którzy lubią posiadać audiobooki na własność i nie tracić dostępu do wybranych tytułów po zaprzestaniu opłacania abonamentu. Należy jednak pamiętać, że w skali roku Wasza kolekcja powiększy się dzięki temu sposobowi o zaledwie 12 pozycji.

Wszystkie usługi posiadają swoje aplikacje na smartfony, więc dostęp do oferty niczym specjalnym się nie różni. Każda z nich pozwala streamować audiobooki oraz pobierać je do pamięci urządzenia do odtworzenia w trybie offline, więc pod względem technicznym wypadają podobnie. To oferta i rodzaj treści stanowią różnicę i wybór zależy od Was.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu