Bank

Trzy duże banki inwestują 17 mln zł w Autenti. To początek prawdziwej „depapieryzacji” w polskich bankach

Grzegorz Ułan
Trzy duże banki inwestują 17 mln zł w Autenti. To początek prawdziwej „depapieryzacji” w polskich bankach
4

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezesi Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski poinformowali o wspólnej inwestycji w Autenti w wysokości 17 mln zł.

Autenti to polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Celem inwestycji w tę platformę, oprócz oczywistych nadziei na zwrot z niej w przyszłości, jest stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów.

Coś Wam to przypomina? Mnie również, to drugi przypadek w historii, kiedy konkurujące ze sobą na co dzień banki decydują się na wspólne przedsięwzięcie biznesowe. Pierwszy miał miejsce w 2013 roku, kiedy to 6 polskich banków podpisało porozumienie o stworzeniu polskiego standardu płatności mobilnych BLIK.

Teraz przyszedł czas na rewolucję w obiegu dokumentów w polskich bankach, które chcą całkowicie wyeliminować papier i konieczność podpisywania dokumentów. Mają na tym zyskać same banki, kontrahenci, my klienci oraz rzecz jasna środowisko. System bankowy wręcz obwarowany jest stosami papierów, a my zmuszani do podpisywania stosów dokumentów, nie tylko przy podpisywaniu umów czy braniu kredytów, ale i przy każdej ich zmianie. Teraz ma się to zmienić na dobre.

Krzysztof Bachta, Prezes Zarządu Alior Banku:

- Wspólna inwestycja trzech konkurencyjnych banków w fintech Autenti do doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, dzięki któremu wybiegamy w przyszłość. Za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem.

Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Alior Banku zyskają wkrótce bardziej wygodny i szybszy dostęp do naszych produktów i usług, z dowolnego miejsca na świecie. To kolejna inwestycja z udziałem naszego funduszu corporate venture capital RBL_VC, która umożliwia nam wyjście naprzeciw cyfrowej rewolucji i tworzenie bankowości nowej generacji.

Na konferencji zademonstrowano działanie platformy Autenti, korzystając z okazji podpisania porozumienia w sprawie tej inwestycji. Wszystko się odbywa w chmurze, podpisywane elektronicznie dokumenty podpisem kwalifikowanym są szyfrowane i przechowywane bezpiecznie na kontach uczestników procesu. Na jednym dokumencie można złożyć kilka podpisów, co ma wyróżniać to rozwiązania na tle innych dostępnych na rynku.

Przemek Gdański, Prezes Zarządu Banku BNP Paribas:

- Kibicujemy rozwiązaniom proponowanym przez Autenti od 2016 roku. Wtedy to jeszcze jako startup – firma ta wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon proponując oprogramowanie, które usprawniło proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego. Rozwój niewymagających użycia papieru e-transakcji to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo klientów. Dla nas niezwykle ważny jest również wymierny pozytywny wpływ na środowisko. Wraz z naszymi partnerami chcemy wyznaczać i propagować nowe standardy w polskim sektorze bankowym.

Fakt inwestycji w Autenti przez banki, które wyczulone są na kwestie bezpieczeństwa stosowanych rozwiązań, świadczy o tym, że rozwiązanie to zostało dokładnie sprawdzone pod tym kątem i w niedalekiej przyszłości kolejne banki powinny z niego skorzystać.

Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego:

- Klienci korzystający z usług oferowanych na polskim rynku oczekują, że zdalne zawieranie umów będzie jeszcze prostsze i szybsze, a jednocześnie bezpieczne. Współpraca na co dzień konkurujących ze sobą banków może pomóc sprostać tym oczekiwaniom i dlatego zdecydowaliśmy o inwestycji funduszu PKO VC w spółkę Autenti. PKO Bank Polski kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią, zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów.

Tak jak wspominałem to nie tylko inwestycja, która ma ułatwić życie nam wszystkim, ale jak każda taka inicjatywa ma generować zyski, nie tylko z sektora bankowego w Polsce, ale ich ambicje sięgają innych krajów w Europie, gdzie to rozwiązanie będzie sprzedawane. Jak zdradził na konferencji Zbigniew Jagiełło inwestycja w BLIKA przyniosła już im stopę zwrotu trzykrotnie większą niż zainwestowane środki, w przypadku Autenti liczą na podobny zwrot w ciągu najbliższych lat.

Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 5 lat wartość ta wzrośnie o ponad 1/3 (36,7 proc.) Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.

Jeśli chodzi o samą firmę Autenti, to nie jest jakiś nowy gracz na rynku, istnieją już od 5 lat, a pisaliśmy Wam o nich na samym początku ich drogi w 2014 roku. W tym czasie udało im się już pozyskać 250 klientów biznesowych, a także wysłać dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tysięcy Polaków. To nie jest też pierwsza inwestycja w tę firmę, dwa lata temu dwa fundusze (które uczestniczą również w tej rundzie inwestycyjnej) Innovation Nest i Black Pearls VC zainwestowały w Autenti 6 mln zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu