Polska

Od Ciebie zależy jak będą wyglądać tramwaje w Warszawie

Jakub Szczęsny
Od Ciebie zależy jak będą wyglądać tramwaje w Warszawie
11

Warszawa właśnie szykuje się na przyjęcie 213 nowoczesnych, klimatyzowanych i niskopodłogowych tramwajów. W toku ustaleń znajdują się już naprawdę ostatnie szczegóły - natomiast mieszkańcom stolicy oddano wygląd przodu tych pojazdów szynowych.

Wykonawca wagonów dla Tramwajów Warszawskich przedstawił trzy warianty wyglądu przodu każdego z pojazdów: pierwszy dodaje nieco drapieżności, drugi nawiązuje trendami do samochodów i autobusów, natomiast trzeci jest nieco przyjaźniejszy, "z uśmiechem na twarzy".


Czytaj więcej: Cyfrowa transformacja Legii Warszawa

Od Ciebie zależy jak będą wyglądać nowe tramwaje. Sprawdź jak możesz to zrobić

Od jutra (25 października) do 30 października będzie funkcjonować sonda, w której można głosować i internetowo i tradycyjnie. Wystarczy, że zagłosujecie na stronie um.warszawa.pl/nowetramwaje lub wybierzecie się do punktów obsługi pasażera Warszawskiego Transportu Publicznego i tam wrzucicie swój głos. Co więcej, w 10 popularnych przesiadkowych punktach stolicy tramwajarze będą prezentować nowoczesne wagony i samodzielnie pytań o zdanie użytkowników transportu miejskiego. Wyniki sondy zostaną zaprezentowane już w listopadzie.

W czerwcu 2019 roku Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na nawet 213 nowych tramwajów dla stolicy, a teraz przyszedł już czas na szczegółowe ustalenia. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem zbuduje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Informacja prasowa

Tramwaje Warszawie dostarczy firma Hyundai. Co więcej, w stolicy przybędzie ponad 20 km nowych tras tramwajowych. Nowe pojazdy pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Będzie to jedna z największych inwestycji tego typu w ostatnich latach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu